W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uwaga ALERT PRZECIWPOŻAROWY!!!

01.12.2022

działania straży na palącym się poddaszu

W ostatnich 10 dniach na terenie powiatu warszawskiego zachodniego interweniowaliśmy przy 7 pożarach budynków. Były to akcje bardzo poważne stąd APEL do wszystkich mieszkańców!!!
Przyczyny powstawania pożarów mogą być bardzo różne. Warto podkreślić że na większość z nich możemy mieć wpływ!!
Zwracamy się do Państwa o zachowanie szczególnej ostrożności i oraz o wzmożoną czujność i realizację obowiązków zarządcy nieruchomości Kilka przykładów poniżej:
- pozostawione materiały palne t.j. papiery opał itp. Zbyt blisko otwartego ognia tj. kotła na paliwo stałe czy też kominka mogą szybko rozprzestrzenić ogień w pomieszczeniu. Pilnujmy właściwej odległości urządzenia grzewczego od materiału palnego, nie należy wysypywać żaru piecowego w miejsce, które jest narażone na zapalenie.  Należy pamiętać, aby nie zostawiać bez dozoru przenośnych urządzeń grzejnych takich jak grzałki, czajniki, grzejniki. Przyczyną pożaru może być również eksploatacja urządzenia grzewczego bez odpowiedniego zabezpieczenia na palnym podłożu lub w pobliżu materiału palnego.
- nieostrożność przy posługiwaniu się ogniem otwartym. Przejawy nieostrożności to: porzucanie niewygaszonych papierosów i zapałek w otoczeniu materiałów palnych, palenie tytoniu w miejscach podatnych na zapalenie, stosowanie ognia w otoczeniu par cieczy i gazów palnych, palenie
ogniska bez zachowania wymaganych zasad, wypalanie traw i pozostałości po uprawach rolnych, nieostrożne obchodzenie się ze świecami. – pozostawianie dekoracyjnych świeczek, innych włączonych źródeł ciepła zbyt blisko palnego wyposażenie w pokoju t.j. firanek, sofy palnych elementów może być przyczyną szybkiego rozprzestrzenienia ognia.
- zbyt duża ilość włączonych odbiorników prądu z jednego punktu może być przyczyną przeciążenia instalacji elektrycznej, zwarcia i pożaru.
Często dochodzi do pożarów sadzy w kominie, które są bardzo niebezpieczne, z tego względu, że może dojść do rozprzestrzenienia się pożaru na dach. Przewody wentylacyjne należy czyścić, co najmniej raz w roku, spalinowe co najmniej dwa razy w roku, a dymowe, odprowadzające spaliny na przykład z pieca kaflowego lub kominka - cztery razy w roku! Czyszczenie przewodów powinna wykonywać osoba posiadająca kwalifikacje kominiarskie.
Zalecamy aby w każdym domu zastosować domowe czujki dymu, to prosty sposób na zabezpieczenie domu przed pożarem. Urządzenia te wprawdzie nie zapobiegają powstaniu pożaru, ale skutecznie mogą zaalarmować lokatorów mieszkania, w którym powstał pożar. Umożliwia to w wielu wypadkach szybkie opuszczenie objętego pożarem domu oraz ugaszenie ognia w zarodku co znacznie ogranicza straty.  Warto też wyposażyć się w gaśnicę domową lub profesjonalną gaśnicę proszkową.
W przypadku powstania pożaru wszyscy zobowiązani są podjąć działania w celu jego likwidacji:
- zaalarmować niezwłocznie, przy użyciu wszystkich dostępnych środków osoby będące w strefie zagrożenia,
- wezwać straż pożarną pod numer 112 lub 998 podając szczegółowo co się dzieje oraz dokładną lokalizację.
- jeżeli to możliwe podjąć akcję gaśniczą.

Tekst: st. bryg. Robert Nowakowski

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}