W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzieje ustrojowe Komendy

Dzieje ustrojowe Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Złotowie

Dzieje ustrojowe Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Złotowie

Zalążkiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Złotowie była istniejąca już wówczas od kilkudziesięciu lat Ochotnicza Straż Pożarna w Złotowie, której pierwszym powojennym prezesem w marcu 1945 r. został Teodor Sypniewski. Po wojnie brakowało uregulowań prawnych, pierwszy powojenny regulamin straży wydał ówczesny burmistrz Miasta Złotowa Jan Kocik w 1946 r. Regulamin określał obowiązki straży pożarnej w Złotowie. Również w 1946 r. powołany został w Złotowie Komendant Techniczny Straży Pożarnej – został nim Adolf Pieprzak – można przyjąć, że to pierwszy Komendant Straży. We wrześniu 1949 roku Związek Straży Pożarnych RP Stowarzyszenie Wyższej Użyteczności Szczeciński Okręg Wojewódzki mianował Jana Pawlaka na stanowisko Komendanta Straży Pożarnych w Złotowie, które piastował do 1957 roku. Podstawą prawną do utworzenia Powiatowej Komendy Straży Pożarnych w Złotowie stała się ustawa z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji. Na mocy tej ustawy utworzono Komendę Główną Straży Pożarnych podległą Ministrowi Gospodarki Komunalnej, a następnie (od 1954r.) Ministrowi Spraw Wewnętrznych. Komendantem od 1 kwietnia 1957r. do 1975r. był major pożarnictwa Roman Bojczuk. Komenda realizowała tylko zadania administracyjne oraz nadzór operacyjny i szkoleniowy nad strażami ochotniczymi w powiecie. W tym okresie w Złotowie nie funkcjonowała zawodowa straż pożarna. Komenda Powiatowa funkcjonowała do reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1975r.

1 czerwca 1975r. wraz z reorganizacją administracyjną kraju, powstała Komenda Rejonowa Straży Pożarnych w Złotowie. W dalszym ciągu realizowała ona tylko zadania administracyjne. Zapleczem operacyjnym byli wówczas tylko zawodowi funkcjonariusze jako kierowcy wozów bojowych a obsadę tychże wozów stanowili członkowie OSP Złotów wzywani do zdarzeń alarmem syreny elektrycznej.  Komendą kierował od 1975r. do 1981r. st. ogn. Jan Waldowski. W roku 1981 Komendantem Rejonowym został mianowany wówczas chorąży pożarnictwa Zbigniew Wójcik. 1 grudnia 1990 roku powołano Zawodową Straż Pożarną kat. „C” przy Komendzie Rejonowej Straży Pożarnej w Złotowie. Następne zmiany to rok 1991. Powołano „Państwową Straż Pożarną jako zawodową, umundurowaną i wyposażoną w specjalistyczny sprzęt formację, przeznaczoną do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami”.

1 lipca 1992 roku rozpoczęła działalność Komenda Rejonowa Państwowej Straży Pożarnej w Złotowie, której obszar obejmuje gminy: Miasto Złotów, Miasto i Gmina Jastrowie, Miasto i Gmina Okonek, Miasto i Gmina Krajenka, Miasto i Gmina Łobżenica, Gmina Złotów, Gmina Zakrzewo, Gmina Lipka, Gmina Tarnówka. Wówczas, też w miejsce Zawodowej Straży Pożarnej Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej powołał Jednostkę Ratowniczo - Gaśniczą PSP, która posiadała osobowość prawną. Siedziba Komendy i Jednostki mieściła się w Złotowie przy ulicy Bohaterów Westerplatte 11. Ze względu na zwiększenie zatrudnienia oraz zwiększone ilości sprzętu obiekty Komendy Rejonowej i Jednostki Ratowniczo–Gaśniczej nie odpowiadały wymogom związanym z prawidłowym funkcjonowaniem organizacyjnym i sprzętowym. W związku z powyższym w 1992 roku w miesiącu czerwcu zostały częściowo pozyskane z Urzędu Miasta Złotowa, a w części zakupione przez Komendę Wojewódzką PSP w Pile obiekty i tereny po byłym zakładzie Rejonu Dróg Publicznych przy ulicy Domańskiego 48a w Złotowie. Nastąpiła zmiana siedziby Komendy i JRG. W roku 1997 w pięciolecie powstania Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, JRG otrzymała sztandar. Sztandar przyjął pierwszy dowódca Jednostki – st. kpt. Piotr Gniot. Pełnił on tę funkcję do kwietnia 1998r. Wówczas obowiązki dowódcy przejął st. kpt. Piotr Pierzyński.

Z dniem 1.01.1999 roku, w wyniku reformy administracyjnej kraju, wprowadzono trójstopniowy podział terytorialny państwa (Dz. U. 96/1998, poz.603), zostaje zredukowana liczba województw z 49 do 16, zostają utworzone powiaty. Powiat Złotowski zlokalizowano w granicach województwa wielkopolskiego, utworzono Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej. W dalszym ciągu Komendą kieruje wówczas już st. bryg. Zbigniew Wójcik. W tym okresie został utworzony etat zastępcy Komendanta Powiatowego PSP, na który powołany został asp. sztab. Janusz Winnicki – do dnia 01 listopada 2004r. Od dnia 01 listopada 2004r. na stanowisko zastępcy Komendanta Powiatowego PSP powołano st.kpt. Leszka Wójcika. 

11 maja 2007 r. na stanowisko Komendanta Powiatowego PSP w Złotowie powołano bryg. Piotra Pierzyńskiego. Stanowisko dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej zostaje powierzone st. kpt. Sławomirowi Rogut z dniem 12 maja 2007 r., natomiast stanowisko zastępcy dowódcy jednostki ratowniczo – gaśniczej pełni nadal asp. sztab. Mieczysław Włoszczyński. Przez wszystkie lata kierownictwo komendy przy pełnym zrozumieniu władz starostwa powiatowego, samorządów gminnych, nadleśnictw powiatu złotowskiego, budżetu państwa i Wojewódzkiego/Narodowego funduszu Ochrony Środowiska, MSWiA, KG PSP zwiększa gotowość operacyjną poprzez pozyskiwanie coraz to nowszego sprzętu specjalistycznego, pojazdów ratowniczo-gaśniczych oraz poprawę warunków socjalno-biurowych. W roku 2010 ze służby w stan spoczynku odchodzi zastępca dowódcy JRG asp. sztab. Mieczysław Włoszczyński, którego zastępuje mł. kpt. Jacek Baranowski.

Zarządzanie komendą przez wyżej wymienionych funkcjonariuszy trwa do 31.01.2016 roku, gdzie struktury KP PSP w Złotowie opuszcza poprzez przejście na zaopatrzenie emerytalne dowódca JRG bryg. Sławomir Rogut, a na jego zajmowane dotychczas stanowisko zostaje powołany z dniem 01.04.2016r. jego zastępca kpt. Jacek Baranowski, natomiast funkcja zastępcy JRG zostaje powierzona dotychczasowemu dowódcy zmiany służbowej mł. kpt. Krzysztofowi Olczak.

Ostatni  dzień czerwca 2016 roku to kolejne zmiany w strukturze komendy ze stanowiska komendanta zostaje odwołany st. bryg. Piotr Pierzyński, a pełnienie obowiązków komendanta zostaje powierzone kpt. Jarosławowi Kołak, który do chwili powierzenia obowiązków w KP PSP w Złotowie pełnił funkcję zastępcy dowódcy JRG w KP PSP w Pile, zastępcą Komendanta Powiatowego PSP pełni nadal bryg. Leszek Wójcik.  Od 2016 roku w Komendzie rozpoczął się już kolejny proces inwestycyjny poprzez różnego rodzaju remonty modernizacje praktycznie wszystkich obiektów będących w zasobach KP PSP w Złotowie. W 2019 rozpoczęto również budowę trzech nowych boksów garażowych oraz myjnię samochodową. W okresie niespełna trzech lat przeprowadzono gruntowną modernizację budynku biurowego wraz z adaptacją poddasza i wymianą pokrycia dachowego. Pełnej modernizacji doczekał się również budynek jednostki ratowniczo-gaśniczej część socjalna i garażowa łącznie z elewacją zewnętrzną i wymianą pokrycia dachowego. Tak jak w minionych latach, tak również nadal funkcjonariusze złotowskiej komendy czynią wielkie starania w zakresie wymiany zużytego sprzętu specjalistycznego na nowy o lepszych parametrach techniczno – użytkowych dostosowanych do rozwoju cywilizacyjnego. Następuje wymiana pojazdów operacyjnych, kwatermistrzowskich, do przewozu osób oraz tych najbardziej eksploatowanych przeznaczonych do działań ratowniczych. Jednostka jest coraz lepiej wyposażona w sprzęt pozwalający na realizację dziedzin ratowniczych takich jak; ratownictwo wodne, wysokościowe, techniczne, poszukiwawczo-ratownicze i chemiczno – ekologiczne. Funkcjonariusze w coraz większym zakresie realizują zadania w zakresie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej, nie tylko przy zdarzeniach drogowych, ale również w nagłych stanach zagrożenia zdrowotnego w gospodarstwach domowych mieszkańców powiatu. W wydzielonej części obiektów przy Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego od 2016 roku działa sezonowo Punkt Alarmowo–Dyspozycyjny Lasów Państwowych Nadleśnictw powiatu złotowskiego, gdzie stały monitoring wizyjny pozwala na bezpośrednią ochronę lasów i szybką interwencję jednostek ochrony przeciwpożarowej w chwili zaistnienia pożaru w kompleksach leśnych. W chwili obecnej system alarmowania straży pożarnej o zaistniałym zdarzeniu odbywa się jeszcze poprzez numer 998 bezpośrednio obsługiwany przez strażaków PSP, natomiast funkcjonujący numer alarmowy 112 obsługiwany jest przez operatorów Centrów Powiadamiania Ratunkowego w poszczególnych siedzibach województw, gdzie formie elektronicznej formatki drogą mailową trafia do Stanowiska Kierowania PSP na monitor komputera i wówczas następuje bezpośrednie dysponowanie odpowiednich sił i środków podmiotów ratowniczych do zdarzeń.

30 czerwca 2019 roku w strukturze Komendy odnotowujemy kolejne zmiany ze służby odchodzi dowódca JRG st. kpt. Jacek Baranowski, a na jego zajmowane dotychczas stanowisko zostaje powołany z dniem 1 grudnia 2019 roku kpt. Krzysztof Olczak. Stanowisko zastecy dowódcy JRG równiez z dniem 1 grudnia 2019 roku obejmuje kpt. Przemysław Jasiłek.   

{"register":{"columns":[]}}