W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XX Ogólnokrajowy Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" rozstrzygnięty!

22 września 2023 r. w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyła się gala finałowa jubileuszowej, dwudziestej edycji Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, podczas której nagrodzono zwycięzców.

grupa osób na cenie

W wydarzeniu z udziałem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa wzięło udział ponad 200 zaproszonych gości z całej Polski, w tym laureaci Konkursu wraz z rodzinami, zwycięzcy poprzednich edycji, przedstawiciele współorganizatorów oraz fundatorzy nagród. Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – organizatora Konkursu reprezentowali: Prezes dr Aleksandra Hadzik oraz Zastępcy Prezesa KRUS Marek Surmacz i Jacek Paziewski. 

Prezes KRUS dr Aleksandra Hadzik w swoim wystąpieniu oceniła, że dwudziesta rocznica jest doskonałą okazją do spojrzenia wstecz na dwie dekady, w których Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” stał się symbolem wysiłków oraz zaangażowania w kształtowanie bezpiecznych i coraz bardziej nowoczesnych gospodarstw rolnych. Jestem głęboko wzruszona i dumna widząc, jak wiele osób podjęło wyzwanie i wzięło udział w Konkursie – podkreśliła – Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” jest bardzo ważnym elementem działalności prewencyjnej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, ponieważ skutecznie przyczynia się do podnoszenia poziomu bezpieczeństwa w polskich gospodarstwach rolnych – promuje zasady ochrony zdrowia i życia na wsi. Potwierdzają to statystyki: liczba wypadków zgłaszanych przez rolników w ciągu 30 lat zmniejszyła się o ponad 80%, a wskaźnik wypadkowości obniżył się z 24,6 do 8,0 wypadków na 1 000 ubezpieczonych. Odnotowaliśmy także istotny spadek liczby wypadków ze skutkiem śmiertelnym – z 300 do 45.

Prezes KRUS podziękowała także Laureatom oraz Uczestnikom Konkursu za zaangażowanie, pracę, determinację i innowacyjność, które stanowią inspirację dla innych – Państwa gospodarstwa to przestrzenie, w których nie tylko zbiera się plony, lecz także wdraża się nowe pomysły, metody oraz technologie, które przyczyniają się do podnoszenia standardów bezpieczeństwa i jakości życia na polskiej wsi.

Celem Konkursu, który przebiegał pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy jest jest poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych. Od 2003 r. Konkurs Kasy cieszy się niesłabnącą popularnością wzięło już w nim udział  ponad 23 tysiące gospodarstw indywidualnych, w tym 1 062 w jego tegorocznej edycji. Współorganizatorami tegorocznego Konkursu byli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Partnerem strategicznym przedsięwzięcia były AGRO Ubezpieczenia - Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.

Tytuł najbezpieczniejszego gospodarstwa w kraju w 2023 r. otrzymało gospodarstwo Państwa Jolanty i Sławomira Tupikowskich z Wólki Zdunkówki w województwie lubelskim. Rolnicy zajmują się produkcją roślinną – na 210 ha gruntów uprawiają zboża pszenicę i pszenżyto a także kukurydzę i rzepak. Państwo Tupikowscy otrzymali główną nagrodę w konkursie – ciągnik rolniczy, ufundowany przez Prezesa KRUS. Drugie miejsce zdobyło gospodarstwo Państwa Danuty i Zygmunta Stromskich z Kczewa w województwie pomorskim. Miejsce trzecie, ex aequo, przyznano gospodarstwom Państwa Olgi i Tomasza Piotrowskich z Solnej w województwie dolnośląskim oraz  Państwa Weroniki i Sebastiana Błachów z Bożnowa w województwie lubuskim. 

Nagrodę specjalną Głównego Inspektora Pracy za stosowanie udogodnień i rozwiązań technicznych zwiększających bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym otrzymali Państwo Dorota i Kazimierz Dąbrowscy z Dębowca w województwie podkarpackim.

Przyznano także wyróżnienia specjalne w kategoriach:

  • za organizację siedliska gospodarstwa rolnego oraz warsztatu narzędziowego Państwu Monice i Marcinowi Ciastowskim z Helenówki w województwie świętokrzyskim;
  • za bezpieczne prowadzenie wielokierunkowej produkcji rolniczej Państwu Urszuli i Andrzejowi Chudaszkom z Miedźna w województwie śląskim; 
  • za sprawne dostosowanie gospodarstwa do zmiany profilu produkcji rolniczej Państwu Renacie i Waldemarowi Borowczykom z Mosznej w województwie opolskim. 

Wyróżnienia za udział w finale konkursu i stosowanie w praktyce zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym otrzymali: 

  • Państwo Małgorzata i Leszek Olszewscy z Białowieżyna w województwie kujawsko-pomorskim;
  • Pani Małgorzata Przybysz z Brysków w województwie łódzkim;
  • Państwo Urszula i Józef Pielakowie z Polika w województwie mazowieckim;
  • Państwo Estera i Jacek Wąwoźni z Chodowa w województwie małopolskim;
  • Państwo Małgorzata i Janusz Wielbutowie z Borkowa w województwie podlaskim;
  • Państwo Joanna i Władysław Bieńkowscy z Tynwałdu w województwie warmińsko-mazurskim;
  • Państwo Jadwiga i Ryszard Budowie z Wojciechowa w województwie wielkopolskim;
  • Państwo Iwona i Lech Kacprzykowie z Mosiny w województwie zachodniopomorskim.

Fundatorami nagród dla laureatów etapu centralnego XX edycji konkursu byli: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, AGRO Ubezpieczenia - Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, Grupa Azoty S.A., SWIMER Sp. z o.o., Bayer Crop Science Sp. z o.o., Syngenta Polska Sp. z .o.o., Kingspan Water & Energy Sp. z o.o., Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach, Centralny Instytut Ochrony Pracy Państwowy Instytut Badawczy, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”, Związek Zawodowy Rolnictwa „Samoobrona”, Związek Zawodowy Rolnictwa i Obszarów Wiejskich „Regiony”, Stowarzyszenie Innowatorów Wsi, Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, Krajowa Grupa Spożywcza S.A., Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników, Platforma Informacyjna AgroNews.com.pl, portal Gospodarz.pl, magazyny rolnicze Agroprofil, Rolniczy Przegląd Techniczny i Wieści Rolnicze oraz Tygodnik Poradnik Rolniczy.

Patronat medialny nad Konkursem sprawowali: TVP Info, Agro Profil, Tygodnik Poradnik Rolniczy, Rolniczy Przegląd Techniczny, Platforma Informacyjna AgroNews.com.pl oraz portale: miesięcznik i portal wiescirolnicze.pl i gospodarz.pl.

Realizację Konkursu wspierały samorządy terytorialne, jednostki ochotniczej straży pożarnej, policji, izby rolnicze, ośrodki doradztwa rolniczego, organizacje zawodowe i społeczne rolników oraz producenci środków dla branży rolniczej. 

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}