W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Udział Polski w pracach UNGEGN

Polska uczestniczy w pracach i realizuje zalecenia ONZ w zakresie standaryzacji nazw geograficznych od samego początku podjęcia międzynarodowej współpracy na tym polu. Już pierwszej Konferencji ONZ w sprawie Standaryzacji Nazw Geograficznych, która odbyła się w pierwszej konferencji w 1967 r. w Genewie uczestniczył Lech Ratajski, ówczesny przewodniczący Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych. Członkowie Komisji uczestniczyli także w kolejnych konferencjach i sesjach UNGEGN, przeważnie prezentując referaty. Ponadto przedstawiciele Polski biorą udział w pracach kilku grup roboczych UNGEGN.

Polska należy od 1972 r. do Sekcji Regionalnej UNGEGN Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Sekcja ta utworzona w 1972 r. początkowo obejmowała siedem państw (Bułgarię, Czechosłowację, Grecję, Jugosławię, Polskę, Turcję oraz Węgry), obecnie grupuje zaś 18 państw (Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Chorwację, Czarnogórę, Czechy, Macedonię Północną, Polskę, Serbię, Słowację, Słowenię, Węgry, a także należące również do innych sekcji Cypr, Grecję, Gruzję, Rumunię, Turcję i Ukrainę).

Udział Polski w pracach UNGEGN

W latach 1977-1982 Polska pełniła rolę koordynatora Sekcji Regionalnej UNGEGN Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej, organizując posiedzenia w latach 1979-1982 (przewodniczącym sekcji był wówczas Mieczysław Szymczak, wiceprzewodniczący Komisji).

Od 2012 roku Polska jest także członkiem Sekcji Bałtyckiej, w której dotychczas była obserwatorem. Sekcja ta obecnie grupuje 5 państw (Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę i Rosję). W 2015 roku w Warszawie zostało zorganizowane 17. posiedzenie Sekcji Bałtyckiej.

W latach 2022-2025 Polska przewodniczy Sekcji Bałtyckiej.

{"register":{"columns":[]}}