Powrót

Pomorskie buduje skuteczny System Ostrzegania i Alarmowania mieszkańców

23.06.2026

Pomorskie buduje skuteczny System Ostrzegania i Alarmowania mieszkańców

23 czerwca 2026 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, w sali im. ppłk. Józefa Tuliszkowskiego, odbyło się spotkanie poświęcone budowie i funkcjonowaniu Systemu Ostrzegania i Alarmowania (SOiA) na terenie województwa pomorskiego.

Spotkanie, zainicjowane przez wojewodę pomorską Beatę Rutkiewicz, zgromadziło przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, służb mundurowych, wojska oraz instytucji zaangażowanych w rozwój systemu bezpieczeństwa mieszkańców.

Pomorski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Jacek Niewęgłowski podkreślił znaczenie współpracy wszystkich podmiotów odpowiedzialnych za ochronę ludności oraz budowę skutecznego systemu ostrzegania i alarmowania.

Wśród prelegentów dzisiejszego spotkania znaleźli się:

• bryg. dr inż. Marek Wnęk – dyrektor biura ochrony ludności Komendy Głównej PSP,
• płk. Marcin Pysiewicz – szef oddziału Obrony Powietrznej w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych,
• insp. Alina Majchrzak – zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Gdańsku,
• mł. insp. Marek Król – naczelnik wydziału łączności i informatyki Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku wraz z zastępcą Ryszardem Bednarkiem,
• Magdalena Skorupka-Kaczmarek – wiceprezes Energa Oświetlenie Sp. z o.o.,
• Krzysztof Wojewski – przedstawiciel Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

Podczas spotkania omówiono m.in. wyzwania związane z wdrażaniem Systemu Ostrzegania i Alarmowania, podstawy prawne wynikające z ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, zasady współpracy pomiędzy poszczególnymi instytucjami, a także rolę służb w procesie ostrzegania mieszkańców o zagrożeniach.

Była to cenna przestrzeń do wymiany doświadczeń, zdiagnozowania potrzeb oraz wypracowania kierunków dalszych działań, które pozwolą stworzyć spójny i skuteczny system bezpieczeństwa dla mieszkańców województwa pomorskiego.

Bezpieczeństwo obywateli wymaga współdziałania wielu instytucji – dzisiejsze spotkanie było ważnym krokiem w budowaniu sprawnego systemu ostrzegania i alarmowania.

Opracowanie i zdjęcia: mł. asp. Dawid Westrych, rzecznik prasowy pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP 

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}