W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Cykl szkoleń z fotowoltaiki oraz granic wybuchowości gazów pożarowo niebezpiecznych

20.05.2021

Po prawej stronie zdjęcia widać 10 strażaków. Po przeciwnej stronie stoi skierowany do nich twarzą instruktor prezentujący trenażer fotowoltaiczny. Dwa panele fotowoltaiczne nazywane trenażerem znajdują się na platformie jezdnej tuż obok instruktora.
Wszyscy strażacy są w czarnych ubraniach koszarowych z czapkami z daszkiem na głowach.
Plac na którym odbywają się zajęcia jest pokryty asfaltem, po lewej stronie w tle znajduje się szary budynek z dwiema czerwonym bramami garażowymi przed którym stoją samochody osobowe.

W dniach 18 i 20 maja 2021 roku na terenie Komend Powiatowych PSP w Ostrowcu Świętokrzyskim i Starachowicach odbył się cykl szkoleń dotyczących zachowania bezpieczeństwa podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych w obrębie budynków wyposażonych w instalacje fotowoltaiczną oraz granic wybuchowości gazów.
Szkolenie oraz pokaz przeprowadzony został przez instruktorów Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Kielcach. W przedsięwzięciu uczestniczyło 31 strażaków podziału bojowego, w tym dowództwo jednostek ratowniczo-gaśniczych.

Podczas szkolenia wykorzystano trenażer instalacji fotowoltaicznej, a do prezentacji wybuchowości gazów palnych wykorzystano urządzenie zwane akwarium Giselssona.

Szkolenie pierwszego bloku tematycznego miało na celu zaznajomienie strażaków m.in. z budową instalacji fotowoltaicznych jako źródła prądu, środkami ochrony indywidualnej stosowanymi w zabezpieczeniu strażaka podczas działań ratowniczo-gaśniczych oraz zagrożeniami, jakie występują w budynku wyposażonym w instalację fotowoltaiczną.

Drugi blok tematyczny miał na celu zobrazowanie m.in. granic wybuchowości gazów pożarowo niebezpiecznych, zademonstrowania spalania dyfuzyjnego i kinetycznego oraz przedstawienie czynników wpływających na wybuch.

Na zakończenie podsumowano szkolenie i przypomniano najważniejsze aspekty poruszane podczas spotkania.

Opracowanie: mł. ogn. Mikołaj Wójcik, KW PSP Kielce

Zdjęcia: asp. Paweł Dulewicz, KW PSP Kielce

BM2105

           

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}