W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przypominamy o obowiązku usuwania śniegu i nawisów lodowych z dachów

13.12.2022

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach przypomina, że usuwanie zalegającego śniegu na dachach i lodowych sopli to obowiązek właściciela lub zarządcy budynku. Śnieg i lód stanowią groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu nawet do 900 kg.

Na zdjęciu widzimy zwisające sople lodu z dachu budynku.

Zalegający śnieg na dachach budynków w okresie zimowym nie jest niczym nadzwyczajnym i niewiele osób zwraca na to uwagę. Jednak  gruba warstwa zalegającego na dachu śniegu może być przyczyną wielu tragedii. Szczególną uwagę należy zwrócić na budynki o powierzchni przekraczającej  2.000 m2 oraz o powierzchni dachów wynoszącej ponad tysiąc metrów kwadratowych, m.in. hipermarkety, hale targowe, sportowe, magazyny. Z tego też powodu ustawa Prawo Budowlane nakłada obowiązek usuwania nadmiaru śniegu z dachu, a także wykonywania doraźnej kontroli stanu technicznego dachu oraz całego budynku. Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Dla przykładu jeden metr sześcienny puchu waży do 200 kg, śniegu mokrego 700 – 800 kg, a lodu ok. 900 kg.

Art. 61, pkt 2 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2351 ze zmianami) stanowi: „Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych
z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska”
.

Niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz mienia są także sople i nawisy śniegowe. Właściciele, zarządcy i administratorzy obiektów nie powinni dopuścić do sytuacji, która spowoduje realne zagrożenie dla przechodniów i poruszających się pojazdów. Gdy sople i nawisy śnieżne pojawią się na dachach budynków, to takie miejsca powinno się odpowiednio zabezpieczyć i oznakować do czasu ich usunięcia, a piesi nie powinni w tym czasie przechodzić pod nawisami śnieżnymi i soplami.

Przypomnijmy, że zimą 2006 r. zaniedbanie w odśnieżaniu hali na Śląsku w istotny sposób przyczyniło się do zawalenia dachu pod ciężarem śniegu w trakcie trwającej tam wystawy. W wyniku katastrofy zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych.

Opracowanie: bryg. Piotr Tomaszewski, st. kpt. Marcin Bajur, KW PSP Kielce

Zdjęcia: KG PSP

{"register":{"columns":[]}}