W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja dla podróżujących do Macedonii Północnej

01.09.2020

Komunikat

Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajdują się szczegółowe zalecenia i informacje dla podróżujących. 

Zagrożenie epidemiologiczne na terytorium Macedonii Północnej:

Pandemia koronawirusa nie została dotychczas opanowana, liczba odnotowywanych dziennych przypadków zakażeń w czerwcu utrzymuje się na wysokim poziomie od 100 do 200. Aktualne informacje dotyczące sytuacji COVID-19  w Macedonii Północnej znajdują się na rządowej stronie: https://koronavirus.gov.mk/ (również w jęz. angielskim) oraz Ministerstwa Zdrowia: http://zdravstvo.gov.mk/.

Ambasada RP w Skopje monitoruje rozwój sytuacji i doradza obywatelom polskim, przebywającym na terytorium Macedonii Północnej, aby postępowali zgodnie z instrukcjami władz lokalnych i zaleceniami Głównego Inspektoratu SanitarnegoŚwiatowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Zgodnie z oficjalnym zaleceniem Ministerstwa Zdrowia Macedonii Północnej osoby podejrzewające u siebie infekcję koronawirusem nie powinny udawać się osobiście do placówek medycznych, winny one natomiast skontaktować się telefonicznie ze swoim lekarzem rodzinnym lub zadzwonić na infolinię +389 800 002 03.

Wjazd i tranzyt przez terytorium Macedonii Północnej

Granice Macedonii Północnej zostały otwarte dla obcokrajowców 26 czerwca.  Od 1 lipca otwarte zostały także lotniska w Skopje i w Ochrydzie.

Od 26 czerwca nie obowiązują wymagania dotyczące posiadania negatywnego testu PCR ani izolacji dla osób wjeżdżających do Macedonii Północnej.

W przypadku podróżowania autokarem obowiązują dodatkowe ograniczenia - w pojeździe liczba pasażerów powinna być zmniejszona do 75%, tj. trzech pasażerów na cztery miejsca. Obowiązkowe jest takżenoszenie masek ochronnych przez kierowcę oraz wszystkich pasażerów. Środki do dezynfekcji rak powinny znajdować się na przednich drzwiach pojazdu.  

W przypadku tranzytu przez Macedonię Północną do Grecji, prosimy o upewnienie się, że przejścia graniczne po stronie Greckiej są otwarte. W tym celu prosimy o kontakt z Ambasadą RP w Atenach.

Podróżni wylatujący z lotnisk w Ochrydzie i Skopje, muszą stosować się do regulacji operatora lotnisk. Wśród nich jest konieczność przybycia na lotnisko co najmniej trzy godziny przed odlotem, noszenie przez cały czas maski ochronnej, utrzymywanie dystansu społecznego i utrzymywanie wysokiego poziomu higieny osobistej. Podróżni wykazujący objawy choroby mogą nie zostać wpuszczeni na lotnisko. Ponieważ wymagania operatora lotnisk mogą ulegać zmianom, przed podróżą należy zapoznać się z informacjami zawartymi na stronach internetowych lotnisk (Skopje -  http://skp.airports.com.mk, Ochryda - http://ohd.airports.com.mk) i informacjami linii lotniczych obsługujących dany lot.

Od 22 czerwca otwarte zostały również hotele, które są zobligowane do stosowania protokołów zabezpieczenia przeciwepidemicznego.

Ograniczenia i obostrzenia związane z pandemią koronawirusa

22 czerwca odwołany został stanu wyjątkowy, który na terytorium całej Macedonii Północnej obowiązywał od 18 marca. Od 24 maja zniesiona została godzina policyjna. Stopniowo znoszone są kolejne obostrzenia.

Aktualnie obowiązujące ograniczenia:

  • Wszyscy mieszkańcy w całym państwie są zobowiązani do zakrywania ust i nosa w miejscach, gdzie ludzie gromadzą się (m.in. lokale handlowe, supermarkety, banki) oraz zachowania odstępu 2m od innych osób.
  • Zamknięcie instytucji edukacyjnych (m.in. szkoły oraz przedszkola i uczelnie wyższe), kulturalnych (muzea czy teatry), oraz częściowe obiektów sportowych.
  • kawiarnie, bary i restauracje są otwarte od 26 czerwca, obowiązują jednak protokoły zabezpieczenia przeciwepidemicznego.