W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Mongolii

26.04.2023

W dniach 24-26 kwietnia 2023 r. oficjalną wizytę w Mongolii złożył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Program wizyty obejmował rozmowy z Prezydentem U. Khürelsükhem, Premierem L. Oyun–Erdene oraz Przewodniczącym Wielkiego Churału Państwowego G. Zandanshatarem. Prezydent RP otworzył polsko-mongolskie forum biznesowe, spotkał się z Polakami mieszkającymi w Mongolii i mongolskimi absolwentami polskich uczelni. Wygłosił także wykład na Państwowym Uniwersytecie Mongolskim, gdzie został wyróżniony tytułem doktora honoris-causa. W trakcie wizyty Prezydent RP wraz z Minister Spraw Zagranicznych Mongolii B. Battsetseg dokonali również otwarcia nowej siedziby Ambasady RP w Ułan Bator. Była to pierwsza wizyta polskiego prezydenta w Mongolii od 10 lat.

ceremonia powitania na placu Suche Batora

Oficjalne rozmowy koncentrowały się wokół współpracy dwustronnej, w tym w szczególności w dziedzinie gospodarczej. Odnotowano wzrost obrotów handlowych do blisko 100 mln USD w 2022 r. Wskazano na perspektywy rozwoju współpracy w takich obszarach jak geologia, górnictwo, rolnictwo czy też współpraca edukacyjna. Omówiono tematy z zakresu bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym wyzwania wynikające z agresji Rosji na Ukrainę.

W składzie delegacji towarzyszącej Parze Prezydenckiej w podróży do Mongolii byli m.in. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Grzegorz Piechowiak,  Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Wojciech Gerwel, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio oraz Doradca Prezydenta RP, Członek Zarządu PAIH Zdzisław Sokal.

Podpisanie umów dwustronnych

W dniu 25 kwietnia w obecności Prezydentów Polski i Mongolii podpisanych zostało pięć porozumień dwustronnych:

  1. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej  a Rządem Mongolii o międzynarodowych przewozach drogowych;
  2. Umowa wykonawcza pomiędzy Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym a Państwową Służbą Geologiczną Mongolii na realizację projektu w zakresie poszukiwania surowców krytycznych w Mongolii;
  3. Memorandum o Porozumieniu pomiędzy Archiwami Państwowymi Rzeczypospolitej Polskiej a Głównym Urzędem Archiwów Mongolii;
  4. Memorandum o Porozumieniu między Głównym Inspektoratem Weterynarii Rzeczypospolitej Polskiej a Generalną Dyrekcją Służb Weterynaryjnych, Agencją Wykonawczą Rządu Mongolii w zakresie Służb Weterynaryjnych;
  5. Umowa o współpracy między Uniwersytetem Warszawskim a Mongolską Akademią Nauk.

Nadanie tytułu doktora honoris-causa na Państwowym Uniwersytecie Mongolskim

W dniu 26 kwietnia Prezydent Andrzej Duda otrzymał doktorat honoris-causa Państwowego Uniwersytetu Mongolskiego. W wygłoszonym z tej okazji wykładzie na najstarszej mongolskiej uczelni Prezydent mówił o wkładzie polskich naukowców w badania nad językiem mongolskim oraz popularyzowanie wiedzy o Mongolii. Podkreślił również znaczenie prawa międzynarodowego i przestrzegł przed próbami przywrócenia świata opartego „na prawie siły, a nie sile prawa”, czego przejawem jest brutalna agresja Rosji na Ukrainę.

Wręczenie odznaczeń dla obywateli Mongolii

Podczas zorganizowanego przez Ambasadę RP w gmachu Muzeum Czyngis-chana spotkania z Polakami mieszkającymi w Ułan Bator oraz mongolskimi absolwentami polskich uczelni Prezydent RP wręczył odznaczenia państwowe Mongołom zasłużonym w rozwijaniu współpracy dwustronnej. Odznaczeni zostali:

Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko–mongolskiej współpracy w zakresie bezpieczeństwa narodowego

Boldbaatar Zagdsuren

za zasługi w rozwijaniu polsko–mongolskiej współpracy wojskowej

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Azzaya Ganbold

za zasługi w rozwijaniu polsko–mongolskiej współpracy regionalnej

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Dagva Rentsendagva

za zasługi w promowaniu polskiej sztuki w Mongolii

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Erdenetsogt Olonbayar

Pierwsza Dama z wizytą w ośrodkach wspieranych w ramach polskiej pomocy rozwojowej

W dniu 25 kwietnia odrębny program realizowała Małżonka Prezydenta RP. Wraz z Małżonką Prezydenta Mongolii Luvsandorj Bolortsetseg spotkała się z podopiecznymi ośrodka dla osób z zespołem Downa prowadzonego przez Down Syndrom Association Mongolia (DSAM). Pierwsze Damy odwiedziły także I Szkołę Podstawową w Ułan Bator, która jest najstarszą placówkę oświatową w mongolskiej stolicy, oraz muzeum w dawnym pałacu Bogd-chana. Agata Kornhauser–Duda złożyła również wizytę w  prowadzonym przez Caritas Mongolia przedszkolu, bibliotece dla dzieci oraz centrum aktywizacji zawodowej dla kobiet. Zarówno ośrodek Caritas jak i DSAM są wspierane ze środków polskiej pomocy rozwojowej.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}