W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Ochrona przyrody

Ochrona przyrody

 

Podstawą działań Nadleśnictwa na rzecz ochrony przyrody jest Ustawa o ochronie przyrody z dnia 16.04.2004 r., Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej roślin z dnia 9 października 2014 r., Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej grzybów z dnia 9 października 2014 r. oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt z dnia 16 grudnia 2016 r.

 

Na terenie Nadleśnictwa Lidzbark występują następujące formy ochrony przyrody:

 

I.          Europejska Sieć Ekologiczna Natura 2000 – system obszarów połączonych korytarzami ekologicznymi, tworzących razem spójną funkcjonalnie sieć ekologiczną. Jej zadaniem jest utrzymanie różnorodności biologicznej nie tylko poprzez ochronę najcenniejszych i rzadkich elementów przyrody, ale również typowych, powszechnych układów przyrodniczych charakterystycznych dla poszczególnych regionów biogeograficznych.

 

W skład Natury 2000 terenu Nadleśnictwa Lidzbark wchodzą:

 

Specjalne obszary ochrony siedlisk - obszary wyznaczone, zgodnie z przepisami prawa Unii Europejskiej, w celu trwałej ochrony siedlisk przyrodniczych lub populacji zagrożonych wyginięciem gatunków roślin lub zwierząt lub w celu odtworzenia właściwego stanu ochrony siedlisk przyrodniczych lub właściwego stanu ochrony tych gatunków:

Ostoja Lidzbarska PLH280012 - 4876,39 ha

Przełomowa Dolina Rzeki Wel PLH280015 - 694,90 ha

Ostoja Welska PLH280014 - 1081,95 ha

 

Obszar specjalnej ochrony ptaków - obszar wyznaczony, zgodnie z przepisami prawa Unii Europejskiej, do ochrony populacji dziko występujących ptaków jednego lub wielu gatunków, w którego granicach ptaki mają korzystne warunki bytowania w ciągu całego życia, w dowolnym jego okresie albo stadium rozwoju:

OSO Doliny Wkry i Mławki PLB140008 - 583,01 ha

 

II.           Parki krajobrazowe -są to obszary chronione ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania, popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju. Na terenie administrowanym przez Nadleśnictwo Lidzbark znajdują się dwa parki krajobrazowe:

 

Welski Park Krajobrazowy - 6444,81 ha

Górznieńsko - Lidzbarski Park Krajobrazowy - 10418,22 ha

 

III.         Obszar Chronionego Krajobrazu – zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych. W zasięgu Nadleśnictwa Lidzbark występuje 11 Obszarów Chronionego Krajobrazu:

- OChK Doliny Górnej Wkry - 1293,6 ha

- Dąbrówieński OChK - 108,9 ha

- Hartowiecki OChK - 32,9 ha

- Buchnowski OChK - 122,3 ha

- OChK Otuliny Welskiego Parku Krajobrazowego Dębień - 127,8 ha

- Naguszewski OChK - 14,6 ha

- OChK Grzybiny - 598,9 ha

- OChK Otuliny Welskiego Parku Krajobrazowego Słup - 232,9 ha

- OChK Wzgórz Dylewskich - 11,2 ha

- OChK Okolic Rybna i Lidzbarka - 35,8 ha

- OChK Międzyrzecza Wkry i Skrwy - 300,4 ha.

 

IV.         Rezerwat przyrody – w myśl Ustawy o ochronie przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

 

 

Nazwa rezerwatu

Data powołania

Typ

rezerwatu

Powierzchnia

[ha]

Klonowo

15.07.1958

L

32,64

Jar Brynicy

21.04.1955

L

28,81

Ostrów Tarczyński

31.12.1993

K

106,98

Piekiełko

21.11.2001

L

26,19

L – leśny,

K - krajobrazowy

 

V.        Użytki ekologiczne - zgodnie z postanowieniami Ustawy o ochronie przyrody, są pozostałości ekosystemów nieleśnych, zasługujące na ochronę ze względu na zachowanie unikatowych zasobów genowych i naturalnych typów zbiorowisk. Na terenie Nadleśnictwa Lidzbark znajdują się 4 użytki ekologiczne leżące na gruntach zarządzanych przez LP.

 

VI.         Pomniki przyrody - pomnikami przyrody w myśl Ustawy o ochronie przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej lub nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości naukowej, kulturowej, historyczno-pamiątkowej i krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów.

Na terenie Nadleśnictwa zaewidencjonowano 32 pomniki przyrody, w tym 23 pojedyncze drzewa, 5 grup drzew, 2 aleje drzew, 2 głazy narzutowe. 

 

VII. Zespoły przyrodniczo-krajobrazowe - fragmenty krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujące na ochronę ze względu na ich walory widokowe i estetyczne. Na terenie Nadleśnictwa znajdują się dwa zespoły przyrodniczo-krajobrazowe:

- Jezioro Zwiniarz - 7,10 ha

- Dolina Rzeki Szkotówki - 68,92 ha

 

VIII.        Ochrona gatunkowa - ma na celu zapewnienie przetrwania i właściwego stanu ochrony dziko występujących roślin, zwierząt i grzybów oraz ich siedlisk, gatunków rzadko występujących, endemicznych, podatnych na zagrożenia i zagrożonych wyginięciem oraz objętych ochroną na podstawie umów międzynarodowych, a także zachowanie różnorodności gatunkowej i genetycznej.

Rzadkie gatunki flory i fauny to m.in.:

- leniec bezpodkwiatkowy

- skalnica torfowiskowa

- lipiennik Loesela

               - sasanka otwarta

              - sierpowiec błyszczący

 

 

VIII.      W celu ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania zwierząt objętych ochroną gatunkową ustalono strefy ochrony wokół gniazd ptaków: 

8 stref orlika krzykliwego

1 strefa bociana czarnego

3 strefy bielika.

Materiały

Rejestr pomników przyrody znajdujących się na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Lidzbark
Rejestr​_pomników​_przyrody​_2020.pdf 0.13MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
04.08.2021 07:51 Joanna Bilska
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Joanna Bilska
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Ochrona przyrody 2.0 09.01.2023 10:34 Joanna Bilska
Ochrona przyrody 1.0 04.08.2021 07:51 Joanna Bilska

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}