W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Ochrona przyrody

Formy ochrony przyrody w Nadleśnictwie Wichrowo:

1. Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych. Nadleśnictwo Wichrowo znajduje się w zasięgu czterech obszarów chronionego krajobrazu (OChK). Są to:

- OChK Równiny Orneckiej

- OChK Doliny Dolnej Łyny

- OChK Doliny Środkowej Łyny

- OChK Doliny Symsarny

61% gruntów Nadleśnictwa wchodzi w skład tej formy ochrony przyrody.

 

2. Na terenie Nadleśnictwa występują dwa Specjalne Obszary Ochrony Siedlisk sieci Natura 2000: Kaszuny i Swajnie. Zadaniem tef formy ochrony przyrody jest ochrona najważniejszych i najbardziej reprezentatywnych dla Europy ekosystemów, wraz z towarzyszącą im florą i fauną.

Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Kaszuny położony jest na Równinie Orneckiej, wewnątrz dużego kompleksu leśnego rozciągającego się między Ornetą a Lidzbarkiem Warmińskim. Jego głównym walorem przyrodniczym jest naturalne śródleśne jezioro Potar. Dzikie i niedostępne jezioro jest ostoją wielu gatunków ptaków. Wokół jeziora rozciągają się niedostępne mokradła oraz rzadkie bagienne zespoły leśne. Są one ostoją dla wilków, łosi i bobrów, które w SOO Kaszuny mają swój matecznik.
SOO Swajnie położony jest na terenach leśnych na wschód od Dobrego Miasta. Osią obszaru jest rzeka Kirsna z częściowo naturalną doliną. W jej nurcie znajdują się liczne zwalone drzewa, pozytywnie wpływające na naturalne procesy hydrologiczne i zwiększające siedliskowe zróżnicowanie rzeki. Istotnymi elementami tego obszaru są również zbiornik retencyjny „Babcia" wykonany przez Nadleśnictwo w ramach programu małej retencji oraz osada Swajnie. Dawniej mieścił się tu duży folwark. Obecnie znaczna część terenów rolniczych została zalesiona lub znajduje się w stadium naturalnej sukcesji (zarastania).

3. Pomniki przyrody - pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczo-naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, w szczególności okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe, jaskinie.”

W Nadleśnictwie Wichrowo pomnikami są pojedyncze drzewa oraz grupy drzew.

Wśród pojedynczych drzew są:
- 3 sosny zwyczajne
- 3 dęby szypułkowe
- świerk
- grab
- daglezja zielona
- 3 cisy, wśród których jest najgrubszy cis na Warmii i Mazurach, którego obwód pnia to 125 cm.

Grupy drzew uznane za pomnik przyrody to grupa dwóch dębów szypułkowych oraz 2 grupy buka zwyczajnego.

4. Użytki ekologiczne - obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha. Użytkiem ekologicznym jest jezioro Potar o powierzchni 26,75 ha. Dzikie i niedostępne jezioro jest ostoją wielu gatunków ptaków.

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
06.08.2021 11:15 Agnieszka Wierzbicka
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Agnieszka Wierzbicka
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Ochrona przyrody 1.0 06.08.2021 11:15 Agnieszka Wierzbicka

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}