W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Polski w Brukseli 2023

07.05.2023

7 maja br. w Parku Cinquantenaire w Brukseli odbyła się druga edycja Dnia Polskiego w Brukseli, podczas którego promowana była polska kultura, historia oraz język polski. Wydarzenie miało charakter pikniku rodzinnego, integrującego belgijską Polonię, brukselski korpus dyplomatyczny, Belgów oraz gości międzynarodowych.

Polski Dzień w Brukseli_2023

W czasie pikniku swoją działalność zaprezentowały 23 podmioty polonijne: szkoły z Brukseli, Antwerpii, Gandawy, Leuven, Hasselt, Geel i Courcelles, harcerstwo, Sekcja Polonistyczna Katolickiego Uniwersytetu w Leuven oraz inne organizacje polonijne. Częścią oferty były m. in. interaktywne warsztaty dla dzieci oraz zajęcia sportowe. Do dziedzictwa żołnierzy gen. Maczka w Belgii, a także do postaci rotmistrza Pileckiego nawiązały w swoich wystawach i prezentacjach Grupa Rekonstrukcyjna Pierwszej Polskiej Dywizji pancernej „Antwerpia” oraz Stowarzyszenia Polska Grupa Pamięci Historycznej. W tym roku bardzo bogate w atrakcje stoiska promujące Polskę przygotowały również brukselskie biura lub bezpośrednio departamenty promocji urzędów marszałkowskich z 14 województw. Prezentacje regionów dotyczyły m. in. postaci Mikołaja Kopernika, Igrzysk Europejskich w Krakowie, atrakcji turystycznych czy lokalnej żywności.   

Na scenie wystąpił balet dworski Cracovia Danza z dwoma spektaklami - „Planety Tańcem Poruszone” inspirowanym postacią Kopernika i „Alla Polacca” prezentującym polskie tańce narodowe oraz zwyczaje i legendy. Finałem występu baletu Cracovia Danza był polonez odtańczony z kilkusetosobową publicznością w parku Cinquantenaire. Natomiast finałem całego wydarzenia był wieczorny koncert zespołu „Kwiat Jabłoni” prezentowany z inicjatywy Wydziału Konsularnego – koncert zainteresował kilkutysięczną widownię, zarówno polską jak i międzynarodową.

Na telebimie zaprezentowane zostały materiały o polskich postaciach historycznych, w tym o generale Maczku, polskiej obecności w NATO,  a także filmy o turystyce w Polsce, przygotowane przez Polską Organizację Turystyczną. W parku można było obejrzeć wystawę o Koperniku i jego zainteresowaniach ekonomicznych, przygotowaną przez Narodowy Bank Polski.

W wydarzeniu wzięło udział kilkanaście tysięcy osób - Polaków w Belgii, Belgów i zamieszkujących w Belgii cudzoziemców, a także turystów.

Organizatorem wydarzenia była Ambasada RP w Brukseli oraz organizacje polonijne Sztab Pomocy Belgia i Polska Macierz Szkolna. Współorganizatorami byli: Instytut Polski w Brukseli, Stałe Przedstawicielstwo RP przy NATO i biuro brukselskie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Partnerem strategicznym była firma Comarch BeNeLux,  wsparcia udzielili również Gaz-System SA, NBP, belgijsko-polska firma TECTUM, PLL LOT oraz firmy polonijne Magabel i META 4.

 

Stałe Przedstawicielstwo RP przy NATO

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}