W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska w NATO

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (pot. Sojusz Północnoatlantycki, ang. North Atlantic Treaty Organization – NATO) powstała w 1949 r. na mocy podpisanego w Waszyngtonie przez 12 państw Traktatu Północnoatlantyckiego. Szczególną rolę w funkcjonowaniu NATO pełni, zapisana w art. 5 Traktatu, klauzula wzajemnej obrony. Przewiduje ona, że atak na jednego lub więcej sojuszników będzie oznaczał atak na wszystkich członków Sojuszu. Obecnie w skład NATO wchodzą 32 państwa.

Zadania NATO

Celem utworzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego była obrona przed ewentualną agresją ze strony ZSRS, a później państw Układu Warszawskiego. Po zakończeniu Zimnej Wojny i rozpadzie ZSRS w 1991 r., NATO częściej angażowało się w misje i operacje wojskowe m.in. w Afganistanie, Kosowie i Libii. Punktem zwrotnym w najnowszej historii Sojuszu była agresja Rosji na Ukrainę oraz nielegalna aneksja Krymu w 2014 roku. Od tego czasu, kluczowym elementem działań NATO ponownie stały się odstraszanie i obrona kolektywna przed ewentualną agresją. Ich wyrazem stała się podjęta na Szczycie NATO w Warszawie w 2016 r. decyzja o rozmieszczeniu w Polsce i państwach bałtyckich batalionowych grup bojowych NATO. Prymat obrony kolektywnej został również potwierdzony w Koncepcji Strategicznej Sojuszu przyjętej na Szczycie NATO w Madrycie w 2022 r.

 

Strona internetowa NATO

Polska w NATO

Wieloletnie starania dyplomatyczne oraz reformy przeprowadzone m.in. w sferze obronności zaowocowały 12 marca 1999 r. przyjęciem Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Przez ostatnie 25 lat pozycja Polski w NATO stale rosła. Jesteśmy solidnym sojusznikiem, aktywnie kształtującym dyskusje i decyzje w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. Polscy żołnierze aktywnie uczestniczą w misjach i operacjach wojskowych Sojuszu. Jesteśmy również obecni w strukturach tzw. wysuniętej obecności NATO na wschodniej flance, na Łotwie i w Rumunii. Na terytorium Polski znajdują się elementy infrastruktury wojskowej NATO, m.in. w Szczecinie, Elblągu, Bydgoszczy i Krakowie.

Dzięki regularnym ćwiczeniom z sojuszniczymi państwami, Siły Zbrojne RP są w pełni interoperacyjne i spełniają standardy NATO. Polska jest również w czołówce sojuszników pod względem wydatków na obronność w relacji do PKB.

Z okazji 25. rocznicy przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego Ministerstwo Spraw Zagranicznych udostępniło okolicznościowy plakat, zaprojektowany przez prof. Lecha Majewskiego w duchu polskiej szkoły plakatu. 

 

 

Materiały

Plakat 25 lat w NATO j. polski
25​_POLSKI​_W​_NATO70X100​_PRESS.pdf 1.96MB
Plakat 25 lat w NATO j. angielski
Poland​_25​_years​_in​_NATO​_50X70​_PRESS.pdf 1.97MB
Plakat 25 lat w NATO j. francuski
Le​_25ème​_anniversaire​_de​_la​_Pologne​_à​_l’OTAN​_50X70​_PRESS.pdf 1.94MB
{"register":{"columns":[]}}