W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Logo Solidarności w Kwaterze Głównej NATO

09.09.2020

Z okazji 40 - lecia powstania Solidarności, 9 września w Kwaterze Głównej NATO odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie, połączona z oficjalną inauguracją znaku Solidarność, który został zainstalowany na terenie Kwatery Głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Inauguracja logo Solidarności w Kwaterze Głównej NATO_9 września 2020

Witając zgromadzonych gości Stały Przedstawiciel RP przy NATO Tomasz Szatkowski przypomniał, że Solidarność zrodziła się w 1980 roku w Gdańsku z tęsknoty Polaków za wolnością, demokracją, sprawiedliwością i lepszym życiem.

Solidarność powstała w Polsce, jednak jej wpływ był odczuwalny w całej Europie. Zmiany wywołane przez Solidarność przyczyniły się do upadku komunizmu w innych krajach, które zostały uwięzione za Żelazną Kurtyną po II wojnie światowej – podkreślił ambasador Szatkowski.

Polski Przedstawiciel wyraził również przekonanie, że Kwatera Główna NATO jest idealnym miejscem dla słynnego logo Solidarności.

Nie wyobrażam sobie lepszego miejsca dla czerwonego logo Solidarności, niż na terenie Kwatery Głównej NATO. To tutaj 30 sojuszników codziennie demonstruje, co oznacza solidarność i jedność. Artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego jest najlepszym symbolem naszej solidarność.  

Podczas uroczystości głos zabrali również Zastępca Sekretarza Generalnego NATO Mircea Geoană oraz Stała Przedstawicielka Francji przy NATO Muriel Domenach, którzy zwrócili uwagę na to, jak polska Solidarność zainspirowała inne kraje europejskie, i ostatecznie doprowadziła do zjednoczenia Europy.

Solidarność zainspirowała Polskę, a Polska zainspirowała świat – podkreślił wiceszef Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Z okazji 40. rocznicy powstania Solidarności Stałe Przedstawicielstwo RP przy NATO zaprezentowało również wystawę poświęconą historii powstania NSZZ Solidarność i przemianom demokratycznym w Polsce. Wystawa została przygotowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

Stałe Przedstawicielstwo RP przy NATO

Zdjęcia (8)