W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w Spotkaniu Ministrów Obrony NATO

25.10.2019

25 października br. szef MON uczestniczył w spotkaniu ministrów obrony państw NATO. Uzgodnienie najważniejszych kwestii przed zbliżającym się Spotkaniem Liderów w Londynie, współpraca państw NATO w Afganistanie i przyszłość misji Resolute Support w tym kraju, wzmocnienie odstraszania i obrony oraz współdzielenie kosztów i obciążeń wynikających z aktualnych zadań NATO były głównymi tematami dwudniowych obrad Rady Północnoatlantyckiej.

Spotkanie Ministrów Obrony Narodowej krajów NATO, Bruksela, 25 października 2019

Odnosząc się do tematów związanych z nakładami na obronność minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że Polska należy go grona ośmiu państw, które wydają 2% PKB lub więcej na obronność.  - Polska należy do elity w NATO. Dodatkowo warto podkreślić, że Polska wydaje ponad 20% swojego budżetu obronnego na zakup nowoczesnego sprzętu. W tym roku będzie to ponad 23%, w projekcie budżetu na rok przyszły będzie to powyżej 26%. 

Jak zaznaczył minister inwestycja w nowoczesny sprzęt dla Wojska Polskiego, to inwestycja w bezpieczeństwo Polski, ale również w bezpieczeństwo całej wschodniej flanki NATO. Podczas spotkania uzgadniana była także mapa drogowa w zakresie przełomowych technologii obronnych, adaptacja sił szybkiego reagowania (NRF) do obecnych wyzwań i przygotowanie koncepcji odstraszania i obrony dla regionu europejskiego. Minister poinformował, że wśród poruszanych tematów były te, które dotyczyły inicjatywy gotowości, 4x30.

Wiemy na co nas stać. Współpracujemy ze sobą - i w tej formule jestem o tym przekonany,  możemy odnosić sukcesy i odnosimy sukcesy. Inne formuły są zawsze obarczone pewną niepewnością, a doświadczenia różne wskazują na możliwości powodzenia takich działań. (…) Wychodzimy z założenia solidarności. Jesteśmy aktywni, co powoduje, że również nasi partnerzy wspierają nas. System Sojuszu Północnoatlantyckiego oparty jest na wzajemnej solidarności – podkreślał minister Mariusz Błaszczak.  

Tematem jednej z  sesji roboczych Rady Północnoatlantyckiej, w której udział wziął minister Błaszczak była sytuacja bezpieczeństwa w Afganistanie i przyszłość misji NATO Resolute Support w tym kraju. W sesji wzięli również udział partnerzy sojuszu uczestniczący w tej misji. Przed spotkaniem w gronie ministrów obrony NATO, szef MON odbył rozmowę z Nicolasem Kayem, Wysokim Przedstawicielem NATO w Afganistanie, który w szczegółach przedstawił postęp procesu pokojowego w tym kraju. Jak zaznaczył szef MON wszyscy ministrowie byli zgodni co do tego, że wspólnie wojska weszły do Afganistanu i wspólnie Afganistan opuszczą, jeśli zostaną stworzone do tego odpowiednie warunki. 

Kwestie współpracy obronnej w ramach NATO szef polskiego resortu obrony poruszył w rozmowach bilateralnych, które odbył na marginesie Rady Północnoatlantyckiej. O dalszym wzmacnianiu współpracy w dziedzinie obronności w ramach sojuszu, w tym o projektach modernizacyjnych realizowanych w Siłach Zbrojnych, rozmawiał z Sekretarzem Obrony USA Markiem T. Esperem. Polityka obronna była również tematem rozmowy z ministrem obrony Litwy Raimundasem Karoblisem, a także z ministrem obrony Gruzji Iraklim Garibaszwilim. Ministrowie omówili sytuację bezpieczeństwa w Gruzji. W Brukseli szef MON spotkał się również z ministrem obrony Szwecji Peterem Hultqvistem, z którym poruszył kwestie modernizacji sił zbrojnych w ramach współpracy obu krajów.

Minister Mariusz Błaszczak wziął również udział w rozmowach ministrów obrony w formule QUINT tj. pięciu państw zaangażowanych we wsparcie Ukrainy: Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Polski i Litwy. Ministrowie wysłuchali opinii ministra obrony Ukrainy Andrija Zahorodniuka i analizowali kolejne możliwe działania wspierające dla tego kraju. 

Stałe Przedstawicielstwo RP przy NATO

FOT. MON

{"register":{"columns":[]}}