W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy mechanizm ONZ służący dochodzeniu odpowiedzialności za naruszenia praw człowieka na Białorusi

24.03.2021

W dniu 24 marca 2021 r. Rada Praw Człowieka ONZ powołała nowy mechanizm międzynarodowy służący dochodzeniu odpowiedzialności za naruszenia praw człowieka na Białorusi, do których doszło w tym państwie w związku ze sfałszowanymi wyborami prezydenckimi w 2020 r.

zdj.

Rada Praw Człowieka ONZ w Genewie w dniu 24 marca 2021 r. przyjęła rezolucję o sytuacji praw człowieka na Białorusi w okresie poprzedzającym wybory prezydenckie w tym kraju oraz po ich zakończeniu. Przyjęta rezolucja ustanawia specjalny mechanizm monitorowania sytuacji praw człowieka na Białorusi oraz dokładnego zbadania naruszeń, do jakich doszło od 1 maja 2020 r. Celem działania nowego procesu ustanowionego przez Radę Praw Człowieka ONZ jest zapewnienie odpowiedzialności sprawców naruszeń praw człowieka oraz sprawiedliwości dla ich ofiar. Nowy mechanizm będzie funkcjonować pod auspicjami Biura Wysokiej Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka. Pierwsze sprawozdanie ze swoich działań przedstawi podczas jesiennej sesji Rady Praw Człowieka we wrześniu br.

Rezolucja potępia też systematyczne naruszenia praw człowieka i podstawowych wolności na Białorusi, w tym aresztowania i zatrzymania przedstawicieli opozycji, dziennikarzy, obrońców praw człowieka oraz innych obywateli tego państwa korzystających ze swoich podstawowych swobód. Dokument wyraża też szczególne zaniepokojenie licznymi przypadkami tortur i nieludzkiego traktowania przez władze białoruskie osób zatrzymanych, jednocześnie wzywając Białoruś do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych, dziennikarzy oraz innych osób arbitralnie aresztowanych.  

Rezolucja na forum Rady Praw Człowieka przedstawiona została w imieniu Unii Europejskiej. O podjęcie prac nad dokumentem aktywnie zabiegała Polska, która pozostała aktywnie zaangażowana w proces przyjmowania rezolucji na wszystkich jego etapach. Szczególnie mocno podkreślaliśmy znaczenie nowego mechanizmu dla zapewnienia białoruskiemu społeczeństwu wsparcia w dochodzeniu praw ofiar działań reżimu Aleksandra Łukaszenki.

Przyjęcie rezolucji i ustanowienie nowego mechanizmu stanowi kolejny przykład szeroko zakrojonej współpracy społeczności międzynarodowej na rzecz ochrony i przestrzegania praw człowieka na Białorusi. Powołanie nowego procesu prowadzonego przez Biuro Wysokiej Komisarz ONZ przyczyni się również do ochrony praw człowieka osób należących do mniejszości narodowych, które na równi z innymi obywatelami Białorusi stanowią cel działań dyskryminacyjnych władz białoruskich.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych 

{"register":{"columns":[]}}