W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Kwaterze Głównej NATO

28.01.2021

"Bolesna prawda o Holokauście nie może umrzeć. Musimy podjąć każdy wysiłek, aby przekazać kolejnym pokoleniom prawdę o historii II wojny światowej, aby się nie powtórzyła. Stojąc tutaj, jako sojusznicy w NATO, jako państwa i jako zwykli ludzie, wszyscy ponosimy odpowiedzialność za to, aby zagłada nigdy się nie powtórzyła. Nigdy więcej." – powiedział Ambasador Tomasz Szatkowski podczas uroczystości upamiętniającej ofiary Holokaustu.

Holocaust commemoration ceremony at NATO HQ in Brussels

27 stycznia br. w Kwaterze Głównej NATO odbyła się uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu i 76. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, współorganizowana przez Stałe Przedstawicielstwa Polski i Włoch przy NATO. Partnerami wydarzenia byli Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Światowy Kongres Żydów.  

Podczas uroczystości głos zabrali Zastępca Sekretarza Generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego Mircea Geoana oraz Stali Przedstawiciele Polski i Włoch przy NATO.

Ambasador Szatkowski podkreślił rolę Polski w przekazywaniu prawdy o zagładzie Żydów i tragedii II wojny światowej kolejnym pokoleniom.

Po wojnie, podobnie jak dzisiaj, panowała zgoda co do tego, że Polska weźmie na siebie obowiązek zachowania pamięci o zbrodniach II wojny światowej. Przekazywanie historii o Holokauście kolejnym pokoleniom, prawdy o jego ofiarach i sprawcach, bez zniekształcania i bez politycznej poprawności, jest jedyną metodą, aby nie dopuścić do powtórzenia się historii. – powiedział Stały Przedstawiciel RP przy NATO.

Zastępca Sekretarza Generalnego NATO Mircea Geoana zwrócił uwagę na fakt, że NATO zostało zbudowane na ruinach II wojny światowej, a celem Sojuszu jest utrzymanie pokoju.

Pamiętamy także nadzieję i solidarność, które zrodziły się z tych ciemnych dni. Nadzieję na lepszy i bezpieczniejszy świat. Świat, w którym nienawiść i antysemityzm nie mają miejsca. Świat, w którym ludzie różnych narodowości, o różnym pochodzeniu i wyznający różne religie, bronią ludzkiej godności w imię wszystkich. Oraz bronią podstawowych wartości takich jak prawo do życia, sprawiedliwość i wolność. NATO zostało stworzone, aby chronić te wartości. – podkreślił w swoim wystąpieniu.

Częścią uroczystości była prezentacja wystawy „Doświadczenie Auschwitz w sztuce więźniów”, którą Przedstawicielstwo RP wypożyczyło z Muzeum w Oświęcimiu. Wystawa będzie prezentowana w Kwaterze Głównej NATO przez dwa tygodnie.

W czasie przemówień prezentowane były również zdjęcia z zeszłorocznych obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, udostępnione przez Kancelarię Prezydenta RP.    

W wydarzeniu wzięli udział stali przedstawiciele państw NATO, przedstawiciele krajów partnerskich oraz kierownictwo Sojuszu Północnoatlantyckiego. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni pozowali do zdjęcia grupowego, trzymając napisy #WeRemember.

Relacja z obchodów była transmitowana na żywo na koncie TT Placówki https://twitter.com/PLinNATO/status/1354391483269439492?s=20

 

Stałe Przedstawicielstwo RP przy NATO

 

Zdjęcia: NATO

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}