W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oświadczenie MSZ RP po wyborach parlamentarnych w Gruzji 31 października 2020 r.

02.11.2020

MSZ RP docenia wysiłki władz Gruzji dla sprawnej organizacji wyborów parlamentarnych, które miały miejsce 31 października br., na podstawie znowelizowanego kodeksu wyborczego. Odnotowana frekwencja, szczególnie w kontekście oczywistych trudności wynikających z sytuacji epidemicznej, jest sukcesem gruzińskiego społeczeństwa obywatelskiego.

oświadczenie MSZ po wyborach w Gruzji

Podzielamy oceny organizacji międzynarodowych (OBWE/ODIHR, Unii Europejskiej, Zgromadzeń Parlamentarnych OBWE, Rady Europy i NATO) w sprawie przebiegu wyborów. Uznajemy, że były one wolne i spełniały podstawowe standardy międzynarodowe.

Zwracamy jednocześnie uwagę na niepokojące doniesienia o nieprawidłowościach, których skala miała przewyższać naruszenia z wyborów w 2016 r. Apelujemy do gruzińskich władz o dokładnie zbadanie wszystkich sygnałów i rzetelne rozpatrzenie złożonych skarg, zgodnie z obowiązującymi procedurami, w celu wzmocnienia przejrzystości procesu wyborczego przed drugą turą wyborów zapowiedzianą na 21 listopada.

Polska niezmiennie wspiera integralność terytorialną Gruzji w jej międzynarodowo uznanych granicach oraz jej euroatlantyckie aspiracje.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych