W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prezydent Andrzej Duda na szczycie NATO w Brukseli

15.06.2021

W Brukseli Prezydent Andrzej Duda wziął udział w jednodniowym szczycie przywódców krajów NATO. Głównym tematem rozmów była inicjatywa „NATO 2030”, mająca wzmocnić jedność Sojuszu i przygotować go na wyzwania przyszłości. Na marginesie szczytu Prezydent spotkał się m.in. z przywódcami USA i Francji.

Udział Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Szczycie NATO_14.06.2021

– Można spodziewać się większej obecności NATO w naszej części Europy. Dotyczy to także wzrostu nakładów państw członkowskich na obronność i nowej strategii Sojuszu – mówił Andrzej Duda po zakończeniu szczytu. – Dużo się mówiło o tych sprawach, które nas bezpośrednio dotyczą, a więc o bezpieczeństwie na wschodniej flance, o wadze i powadze art. 5 jako de facto naczelnego artykułu Traktatu Północnoatlantyckiego, czyli kolektywnej obrony.

Szczyt był też okazją do indywidualnych rozmów głów państw. Prezydent Andrzej Duda rozmawiał dziś z Prezydentem USA Joe Bidenem, Premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, Prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a także z Premierem Macedonii Płn. Zoranem Zaewem.

– W rozmowie Prezydent USA bardzo wyraźnie podkreślił, że bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej, w tym bezpieczeństwo Polski, leży mu bardzo na sercu – mówił Andrzej Duda podczas wieczornego spotkania z dziennikarzami.


Rozmowa Prezydentów Dudy i Bidena odbyła się na zaproszenie strony amerykańskiej i dotyczyła współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa militarnego i ekonomicznego naszego regionu.

W kuluarach szczytu NATO Prezydent RP Andrzej Duda rozmawiał również z Premier Danii Mette Frederiksen o dokończeniu budowy gazociągu Baltic Pipe; wcześniej o tej strategicznej inwestycji Prezydent rozmawiał z Premier Norwegii Erną Solberg.

Prezydentowi RP towarzyszył w Brukseli Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, ministrowie Paweł Soloch – Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Krzysztof Szczerski – Szef Biura Polityki Międzynarodowej oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz. 

Minister Przydacz na marginesie szczytu spotkał się z doradcą w Departamencie Stanu Derekiem Cholletem, z którym omówił kwestie bilateralne, zagrożenia ze strony Rosji, bezpieczeństwo energetyczne, Inicjatywę Trójmorza i inne kwestie będące częścią współpracy polsko-amerykańskiej. 

Fot. W. Król/MON i NATO

 

Stałe Przedstawicielstwo RP przy NATO

 

Zdjęcia (10)