W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowa telefoniczna ministra Zbigniewa Raua z sekretarzem stanu USA Antonym J. Blinkenem

17.06.2021

Minister Zbigniew Rau i sekretarz stanu USA Antony Blinken przeprowadzili dziś rozmowę telefoniczną. Rozmowa odbyła się na prośbę strony amerykańskiej.

Rozmowa Min. SZ RP Z. Raua z Sekretarzem Stanu USA A. Blinkenem_17.06

Minister Rau otrzymał od sekretarza Blinkena informację o przebiegu oraz rezultatach spotkania prezydentów Stanów Zjednoczonych i Federacji Rosyjskiej w Genewie. Sekretarz Blinken poinformował, że prezydent Biden przekazał prezydentowi Putinowi, że strategiczna stabilność oraz postanowienia zawarte w art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego są kluczowymi zasadami jego polityki.
 
W czasie rozmowy minister Rau i sekretarz Blinken podsumowali przebieg i ustalenia niedawnego szczytu NATO oraz zadania stojące przed Sojuszem Północnoatlantyckim. Poruszyli również kwestie bezpieczeństwa regionalnego w wybranych częściach świata. Szef polskiego MSZ przypomniał również o rychłym objęciu przez Polskę przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
 
Rozmówcy podkreślili także znaczenie i wartość polsko-amerykańskiego dialogu - formuły współpracy zapoczątkowanej niemal dwie dekady temu. W najbliższym czasie spodziewane są decyzje w sprawie kolejnego spotkania w tym formacie.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Gabriel Piętka / MSZ