W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Solidarność, droga Polski do wolności

07.10.2021

Porozumienia Gdańskie z 1980 r. było kamieniem milowym w historii Polski: dało robotnikom prawo do strajku i tworzenia związków niezależnych od partii komunistycznej. Tak powstał dziesięciomilionowy związek zawodowy „Solidarność”. Z okazji 40. rocznicy jego powstania na terenie Kwatery Głównej NATO w Brukseli zainstalowano kultowe logo „Solidarności”, a 6 października 2021 r. w Brukseli miało miejsce multimedialne wydarzenie „Drogi do wolności”.

Logo Solidarności przy Kwaterze Głównej NATO w Brukseli
Strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w 1980 r. wywołał falę protestów w całej Polsce i wkrótce ponad milion robotników strajkowało na rzecz 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Doprowadziło to do podpisania historycznego porozumienia między polskimi robotnikami a władzami komunistycznymi w Gdańsku, w wyniku którego powstał NSZZ „Solidarność, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Był to pierwszy i największy na świecie związek zawodowy w kraju Układu Warszawskiego, który nie był kontrolowany przez państwo. Dziewięć lat później, w 1989 roku, w Polsce upadł komunizm, a w ciągu kolejnych sześciu miesięcy – także słynny Mur Berliński.
 
Ruch Solidarności ucieleśniał nadzieje milionów Polaków na lepsze i autonomiczne życie, na wolność. Był wyrazem wspólnej determinacji, by odzyskać kontrolę nad swoim losem i wrócić do rodziny państw demokratycznych, od których Polaków przez lata oddzielała żelazna kurtyna.
 
Po 41 latach Polacy wciąż noszą w swoim DNA „gen Solidarności”. Pamiętają, że w mrocznych czasach rządów komunistycznych wiele krajów z całego świata przyszło im z pomocą finansową i wsparciem duchowym. Dziś Polacy spłacają dług, pomagając innym: partnerom w Europie, m.in. Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainie i krajom Bałkanów Zachodnich, a także krajom Afryki i Bliskiego Wschodu. Społeczności polskie na całym świecie również spontanicznie wykazały swoją solidarność podczas pandemii COVID-19, pomagając lokalnie najbardziej dotkniętym pandemią.
 
Solidarność zmieniła Polskę i całą Europę. Niedługo po upadku komunizmu Polska została członkiem Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej. Z okazji 40. rocznicy powstania Solidarności w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli umieszczono kultowe logo „Solidarności”. „Nie mogliśmy wymarzyć sobie lepszego miejsca dla tego symbolu niż w Kwaterze Głównej NATO, gdzie 30 członków Sojuszu codziennie demonstruje, co oznacza solidarność i jedność” – mówił w 2020 roku Stały Przedstawiciel RP przy NATO Tomasz Szatkowski.
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W ramach obchodów 40. rocznicy narodzin „Solidarności” 6 października 2021 r. Instytut Kultury Polskiej w Brukseli oraz Stałe Przedstawicielstwo RP przy NATO zorganizowały multimedialne wydarzenie „Drogi do Wolności” z udziałem zespołu Lombard, polskiego zespołu pop-rockowego założonego w 1981 roku i znanego przez całe lata 80. z protest songów, a także bardów z Czech, Niemiec, Ukrainy i Białorusi. Wydarzenie przedstawia historię polskiej Solidarności i drogę (powrót) Polski do demokracji, jak również cofa się w czasie do rewolucji Euromajdanu na Ukrainie oraz zwraca uwagę na demokratyczne aspiracje Białorusinów.
 
Historyczna narracja tego multimedialnego wydarzenia została opracowana w porozumieniu z Instytutem Pamięci Narodowej i Ośrodkiem Studiów Wschodnich. Instytuty Polskie w Pradze i Mińsku ściśle współpracowały przy opracowywaniu nagrań wideo bardów z sąsiednich krajów: Władimira Merty (Czechy), Stephana Krawczyka (Niemcy), Tarasa Kompanichenko (Ukraina), Andrieja Khadanovicha (Białoruś).
 
Przed koncertem głos zabrali Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP Szymon Szynkowski vel Sęk, Stały Przedstawiciel RP przy Radzie Północnoatlantyckiej Ambasador Tomasz Szatkowski oraz Asystent Sekretarza Generalnego NATO ds. Dyplomacji Publicznej Ambasador Baiba Braže.
 
 
Wydarzenie zostało przeniesione na 2021 rok ze względu na pandemię.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}