W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Ministra Spraw Zagranicznych Zbigniewa Raua z Sekretarzem Generalnym NATO

22.09.2020

Podczas pierwszej wizyty w Brukseli 21 września br. Minister Rau odwiedził Kwaterę Główną NATO i spotkał się z Sekretarzem Generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem.

Spotkanie Ministra SZ Z. Raua z Sekretarzem Generalnym NATO J. Stoltenbergiem_21.09.2020

Podczas spotkania omówiono relacje Sojuszu z Rosją w kontekście otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, aktualną sytuację na Białorusi oraz jej implikacje dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, jak również przygotowania do Szczytu NATO w 2021 roku.

Sekretarz Generalny podziękował za wkład Polski w działania Sojuszu, udział w misjach i operacjach, jak również wywiązywanie się ze zobowiązań i przeznaczanie 2% PKB na obronność. Stoltenberg podziękował również za niedawno ogłoszony udział Polski w sojuszniczej misji TAMT (Tailored Assurance Measures for Turkey), w ramach której Polska wyśle do Turcji samolot patrolowo-rozpoznawczy Bryza oraz do 80 żołnierzy. 

Wizyta Ministra Raua w NATO miała miejsce kilka dni po symbolicznej inauguracji napisu Solidarność, zainstalowanego na terenie Kwatery Głównej z okazji 40-tej rocznicy powstania NSZZ Solidarność w Polsce. Minister Zbigniew Rau oraz Sekretarz Generalny Jens Stoltenberg uczcili to wydarzenie pozując wspólnie do zdjęcia na tle pomnika. 

 

Stałe Przedstawicielstwo RP przy NATO

Zdjęcia (6)