W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szczyt NATO w Wilnie

12.07.2023

Prezydent RP Andrzej Duda przewodniczył polskiej delegacji na spotkaniu Głów Państw i Szefów Rządów państw NATO zorganizowanym w dniach 11-12 lipca w Wilnie. Podczas dwudniowych obrad odbyły się posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej m.in. z udziałem zaproszonych Partnerów NATO, a także posiedzenie Rady NATO–Ukraina z udziałem Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Na marginesie Szczytu Andrzej Duda odbył liczne spotkania bilateralne.

Szczyt NATO w Wilnie 2023

W ramach Szczytu odbyły się trzy sesje z udziałem liderów, w tym inauguracyjne posiedzenia Rady NATO-Ukraina oraz sesja z partnerami. Po raz pierwszy w oficjalnym charakterze państwa członkowskiego w obradach wzięła udział Finlandia, która 4 kwietnia 2023 r., w siedemdziesiątą czwartą rocznicę powstania NATO, stała się jego trzydziestym pierwszym sojusznikiem. Odbyły się również osobne sesje na poziomie ministrów spraw zagranicznych oraz ministrów obrony.

Podsumowując uzgodnienia na Szczycie Prezydent Duda  podkreślił:

- Po raz pierwszy od zakończenia zimnej wojny NATO przyjęło plany obronne, zastępujące dotychczasowe plany ewentualnościowe. To praktyczna realizacja deklaracji obrony każdej piędzi sojuszniczego terytorium i realne przejście od koncepcji obrony deterrence by punishment do deterrence by denial. Za nowymi planami idzie zwiększenie liczebności sił sojuszniczych wysokiej gotowości.

Prezydent odniósł się również do kwestii zagrożenia ze strony terytorium Białorusi:

- Przed Szczytem podnosiliśmy kwestię zagrożenia możliwą relokacją rosyjskiej taktycznej broni jądrowej na Białoruś oraz najemników Grupy Wagnera. W komunikacie ze Szczytu Białoruś wymieniona jest wielokrotnie. Ze szczególnym uwzględnieniem bramy brzeskiej, jako obszaru, który będzie pod szczególnym nadzorem NATO. Przekłada się to również na kwestię dyskusji na temat odstraszania nuklearnego.

W kwestii pomocy dla Ukrainy i jej aspiracji do członkostwa w Sojuszu:

- Wspieraliśmy ukraińskie oczekiwanie dotyczące zaproszenia do NATO. Tak daleko idąca decyzja nie zapadła. Zatwierdziliśmy rezygnację z MAP, ten formalny wymóg został z Ukrainy zdjęty. Tym samym bardzo istotny punkt proceduralny został potraktowany, jako zrealizowany. Utworzyliśmy Radę NATO–Ukraina, to zmiana jakościowa dająca Ukrainie dodatkowe możliwości współpracy i zmiany charakteru relacji. Przyjęliśmy pakiet wsparcia dla Ukrainy. W komunikacie ze Szczytu wyraźnie jest powiedziane, że zaproszenie do członkostwa dla Ukrainy zostanie wystosowane.

Andrzej Duda skomentował również decyzję Prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który wyraził zgodę na przekazanie Wielkiemu Zgromadzeniu Narodowemu Turcji wniosku o akcesję Szwecji do NATO. – To jest niewątpliwy postęp – zaznaczył. Dodał, że z punktu widzenia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO jest to fundamentalnie ważna decyzja. – Jest to ogromne wzmocnienie i wielki sukces NATO – ocenił. Zauważył, że dla Polski to dodatkowa osłona od północy.

Na marginesie Szczytu Prezydent Andrzej Duda odbył szereg spotakń bilateralnych. Spotkał się z Premierem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Rishim Sunakiem, z którym rozmawiał o bezpieczeństwie, w tym o współpracy wojskowej i przemysłów zbrojeniowych, a także o dalszym wsparciu dla Ukrainy.

Z Premierem Słowenii Robertem Golobem omówił kwestie bezpieczeństwa, w tym dalsze wsparcie dla Ukrainy, a także współpracę, m.in. gospodarczą, w ramach Inicjatywy Trojmorza.

Z Prezydentem Finlandii Sauli Niinistö Andrzej Duda rozmawiał m.in. o bezpieczeństwie, współpracy w ramach NATO oraz zagrożeniach ze strony Rosji. To pierwszy Szczyt NATO, w którym Finlandia bierze udział jako członek Sojuszu.

W dwudniowych obradach wzięli udział szefowie 31 państw i rządów członkowskich Sojuszu, Szwecja, partnerzy; Bośnia i Hercegowina, Gruzja, Mołdawia, Ukraina, partnerzy z obszaru Indo-Pacyfiku; Australia, Japonia, Korea Południowa, Nowa Zelandia, jak również Unia Europejska.

- NATO jest jednością. Nie ma w NATO kwestii, które miałyby charakter głęboko sporny. Jest więc jedność, solidarność i wsparcie dla Ukrainy – oświadczył Andrzej Duda na zakończenie wizyty.

 

Fot. Marek Borawski/KPRP

 

Stałe Przedstawicielstwo RP przy NATO

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}