W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Udział Polski w pracach nad nową koncepcją strategiczną NATO

13.12.2021

Polska, wspólnie z Wielką Brytanią i Portugalią, zorganizowała seminarium dotyczące odstraszania i obrony - pierwsze z cyklu konsultacji tematycznych w ramach prac nad nową koncepcją strategiczną Sojuszu.

Seminarium nt. odstraszania i obrony w nowej koncepcji strategicznej NATO_13.12.2021 Kwatera Główna NATO

Całodzienne seminarium otworzył Sekretarz Generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. Wprowadzenia dokonał m.in. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Przypomniał, że „na przyszłorocznym Szczycie w Madrycie nadzieje i oczekiwania sojuszników mają przełożyć się na strategiczne wytyczne dla Sojuszu i jego działań polityczno-wojskowych”. Minister przedstawił także szczegółowe stanowisko dotyczące treści przyszłej koncepcji. Wyraził nadzieję, że nowy dokument „skonsoliduje dokonania NATO, jak również potwierdzi zasady i wartości, które przyczyniły się do jego sukcesu w ostatnich dekadach”, a także „pomoże jeszcze bardziej dostosować NATO (…) do nowych wyzwań i zagrożeń”.

Obok Ministra Obrony Narodowej RP uwagi wprowadzające wygłosili również wiceministrowie spraw zagranicznych Portugalii Francisco André oraz Wielkiej Brytanii James Cleverly.

Seminarium zgromadziło wybitnych przedstawicieli świata nauki, którzy specjalizują się w kwestiach odstraszania oraz uznanych ekspertów z think tanków takich jak Chatham House, RUSI, czy Carnegie Endowment for International Peace.  Ze strony polskiej wzięli udział: Zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Piotr Błazeusz oraz p. Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich i p. Łukasz Kulesa z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W dyskusji wzięli udział również Stali Przedstawiciele przy NATO, Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO oraz przedstawiciele Sekretariatu Międzynarodowego Sojuszu i Międzynarodowego Sztabu Wojskowego.

Seminarium zorganizowane wspólnie przez Stałe Przedstawicielstwa Polski, Portugalii i UK przy NATO pokazało, że Polska bierze aktywny udział w konsultacjach nt. kształtu przyszłej koncepcji strategicznej NATO. Udział polskich przedstawicieli w dyskusji sprawił, że polskie stanowisko na temat kwestii kluczowych z perspektywy bezpieczeństwa Polski i wschodniej flanki NATO było wyraźnie podkreślone.

 

Stałe Przedstawicielstwo RP przy NATO

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}