W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Ministra Pawła Solocha w Kwaterze Głównej NATO

23.05.2021

W dniach 20-21 maja br. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch przebywał z wizytą w Kwaterze Głównej NATO, gdzie odbył konsultacje przed czerwcowym Szczytem NATO.

Wizyta Min. Pawła Solocha w KG NATO_maj 2021

Oczekujemy, że na najbliższym Szczycie NATO zapadnie decyzja o przygotowaniu nowej koncepcji strategicznej, z którą będzie związane nowe zobowiązanie sojuszników, by wypracowywać potencjał odstraszania i obrony – powiedział Minister Paweł Soloch po spotkaniach z Zastępcą Sekretarza Generalnego NATO, Mircea Geoană, Asystentami Sekretarza Generalnego ds. nowych zagrożeń bezpieczeństwa Davidem van Weel, oraz ds. polityki obrony i planowania Patrickiem Turnerem. Minister Soloch odbył również konsultacje ze Stałymi Przedstawicielami państw bałtyckich przy NATO, jak również z Przedstawicielami UK, Niemiec, Norwegii i Szwecji.

Podczas spotkań poruszane były tematy dotyczące roli NATO we wzmacnianiu odstraszania i obrony, zagrożeń hybrydowych i cybernetycznych, jak również bezpieczeństwa energetycznego na wschodniej flance NATO. Sytuacja na Ukrainie i w Gruzji, szczególnie w kontekście agresywnych działań Rosji, była również omawiana podczas wizyty.

Rozmowy min. Solocha w NATO wpisały się w szerszy kontekst aktywności Prezydenta Andrzeja Dudy, której rezultatem było spotkanie grupy B9 w Bukareszcie,  z udziałem Prezydenta USA Joe Bidena i Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Szef BBN przypomniał, że spotkanie B9 służyło wypracowaniu wspólnego stanowiska przed czerwcowym szczytem Sojuszu.

 

Stałe Przedstawicielstwo RP przy NATO

Zdjęcia (5)