W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ambasador I. Woicka-Żuławska w Arendal i Risør

19.08.2021

W dniach 16-19 sierpnia br. Ambasador Iwona Woicka – Żuławska odwiedziła region Agder położony w południowej Norwegii. Ambasador uczestniczyła w spotkaniach i debatach organizowanych w ramach Tygodnia Arendal (Arendalsuka), organizowanego od 2012 r. corocznie w Arendal tygodnia politycznego, w którym uczestniczą partie polityczne, organizacje pozarządowe, wyższe uczelnie oraz stowarzyszenia.

Risor

Wspólnie z Ambasador Bułgarii w Oslo V. Shatilovą-Micarovą, Ambasador Gruzji M. Kipshidze, Ambasador Łotwy J. Dobele  oraz Ambasador M. A. Sedin, kierującą Palestyńską Misją Dyplomatyczną w Oslo odwiedziła także Risør. W czasie spotkania z Burmistrzem miasta Per Kristianem Lundenem omówiono wyzwania z jakimi mierzy się region – odpływ młodych mieszkańców, konsekwencje pandemii, potencjał rozwoju relacji międzynarodowych i inwestycji w regionie.

Ambasador I. Woicka- Żuławska wspólnie z Burmistrzem Risør dokonali także uroczystego otwarcia wystawy poświęconej stuleciu relacji norwesko-polskich, którą oglądać można w lokalnym domu kultury (Risørhuset).  Pobyt w Risør zakończyło złożenie wieńca na grobie hrabiego Czesława Pruszyńskiego, pierwszego ambasadora Polski w Norwegii, który swą misję dyplomatyczną pełnił w latach 1919 – 1921. Czesław Pruszyński spoczywa na cmentarzu w Risør, wraz z żoną Wenche Pruszyńską Prebensen. W uroczystości uczestniczyli także członkowie rodziny Prebensen.

Zdjęcia (3)