W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ambasador RP z wizytą w Kongsberg

24.08.2021

Wizyta oficjalna Ambasador Iwony Woickiej- Żuławskiej w Kongsberg miała miejsce 20 sierpnia br. W czasie rozmowy z Burmistrz Kongsberg Kari Anne Sand podjęto kwestie dotychczasowej współpracy przemysłów obronnych, a także potencjału rozwoju współpracy międzynarodowej i kulturalnej, czemu sprzyjać może fakt, że wg danych władz gminy, w Kongsberg i okolicach zamieszkuje ok. 350 Polaków.

Kongsberg

Ambasador z wielkim zainteresowaniem zwiedzała Narodowe Centrum Optyki i Wzroku na Wydziale Zdrowia i Nauk Społecznych Uniwersytetu Południowo-Wschodniej Norwegii. To jedyna w Norwegii uczelnia kształcąca optometrystów na studiach licencjackich, a także magisterskich oraz oferująca studia doktorskie i współpracę badawczą z ośrodkami zagranicznymi. Centrum Optyki przeprowadza także regularne kontrole wzroku uczniów szkół w gminie Kongsberg, a studenci przyjmują także zainteresowanych testowaniem wzroku mieszkańców w ramach praktyk.

Wspólnie z Burmistrz Kari Anne Sand, Ambasador I. Woicka- Żuławska odwiedziła także Muzeum Lagdaal, Muzeum Norweskiego Górnictwa, a także lokalny kościół z zabytkowymi barokowymi organami.