W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje dotyczące przekraczania granic

14.03.2020

W związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej MSZ RP uruchomiło infolinię dot. możliwości przekraczania granic. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu +48 22 523 8880.

infolinia msz

Przekraczanie granicy Polski w okresie świątecznym

W związku ze stanem epidemii odradzamy wszelkie podróże. Osobom, które jednak z ważnych przyczyn planują przyjazd do Polski, przypominamy że w związku COVID-19 na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą została tymczasowo przywrócona kontrola graniczna. Granicę RP można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach, a wzmożony ruch powoduje wydłużenie czasu oczekiwania.  Apelujemy, by planując podróż, w miarę możliwości wybierać przejścia graniczne o mniejszym natężeniu ruchu.

 Granica z Niemcami

Granicę z Niemcami można przekraczać przez przejścia drogowe: Jędrzychowice, Olszyna, Świecko, Krajnik Dolny, Kołbaskowo, Świnoujście-Garz, Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą.

Granica z Czechami

Na granicy z Czechami funkcjonują przejścia: Cieszyn-Chotĕbuz, Gorzyczki, Nowe Chałupki, Kudowa Słone, Trzebina, Jakuszyce, Gołkowice, Lubawka, Głuchołazy oraz przejście Cieszyn-Český Tĕšín (Most Przyjaźni) tylko z ruchem pieszym. Należy jednak pamiętać, że tranzyt przez Czechy dla ruchu osobowego pozostaje zamknięty. Możliwy jedynie przejazd tirów i ciężarówek.

Czasy oczekiwana na przekroczenie granicy podawane są na stronie www.strazgraniczna.pl

Obowiązkowa kwarantanna

Należy pamiętać, że wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski muszą poddać się obowiązkowej 14-dniowej domowej kwarantannie. Podczas kontroli na granicy każdy podróżny zobowiązany jest podać adres, pod którym będzie ją odbywał. Jeśli podróżny nie ma możliwości odbywania jej w miejscu zamieszkania, to może to być miejsce zbiorowej kwarantanny.. Informacje te są wprowadzane bezpośrednio do bazy danych i automatycznie przekazywane właściwym służbom, które będą weryfikować, czy obowiązek kwarantanny jest realizowany.

Ważne: w przypadku odbywania kwarantanny w miejscu zamieszkania, kwarantannie poddawani są wszyscy domownicy.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach kwarantannę skrócić może jedynie państwowy inspektor sanitarny właściwy ze względu na miejsce odbywania kwarantanny lub inny podmiot, upoważniony przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

Przekraczanie granicy norwesko-szwedzkiej: pomimo wprowadzanych przez obydwa państwa obostrzeń, nadal możliwe jest przekroczenie granicy norwesko-szwedzkiej przez Polskich obywateli.

Wprowadzona została kontrola na granicy. Przekraczający granicę proszeni są o okazanie dokumentu tożsamości, uprawniającego do przejazdu (dowód osobisty, paszport, ewentualnie również np. bilet na prom ze Szwecji do Polski).

Polacy którzy chcą wjechać na teren Norwegii muszą udokumentować swoje prawo pobytu na terenie Norwegii. Uznawane dokumenty:

  •  potwierdzenie zatrudnienia na terenie Norwegii (kontrakt, umowa o pracę),

  • karta studencka,

  • opłaty na rzecz norweskich instytucji/podmiotów, zawierające dane osobowe, w szczególności miejsce zamieszkania w Norwegii,

  • w przypadku posiadania norweskiego numeru identyfikacyjnego – również warto o tym poinformować w przypadku pytań o prawo pobytu na terenie Norwegii

Przybywający do Norwegii są informowani o konieczności odbycia obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny domowej.

Informacja Folkehelseinstitut w języku polskim poświęcona izolacji i kwarantannie domowej:

https://www.fhi.no/contentassets/9648bb76836841468f9f11022d2e0cf8/vedlegg/polsk_til-deg-som-har-fatt-beskjed-om-a-holde-deg-hjemme.pdf

Cudzoziemcy bez symptomów chorobowych mogą opuścić Norwegię.

UWAGA! Nie dotyczy to przypadków kwarantanny związanej z podejrzeniem kontaktu z osobą zakażoną COVID-19!

Zgodnie z oświadczeniem medialnym Ministerstwo Zdrowia i Opieki, cudzoziemcy, którzy przebywają na kwarantannie w związku z norweskim rozporządzeniem z 13 marca 2020 r. ws. obowiązku przestrzegania 14-dniowej kwarantanny dla wszystkich osób przybyłych po 27.02 do Norwegii), ale nie zaobserwowali symptomów chorobowych, mogą opuścić Norwegię pod warunkiem, że transport z miejsca odbywania kwarantanny do miejsca wyjazdu odbywa się „w sposób odpowiedzialny i bezpieczny pod kątem ew. zarażania”. Oznacza to, że:  

  • Jeśli musisz skorzystać z transportu publicznego lub taksówki aby dostać się na najbliższe lotnisko, dworzec autobusowy lub kolejowy -zachowaj odstęp min. 2 metrów od najbliższego współpasażera;
  • Konieczne jest przestrzeganie stosownych wytycznych dot. profilaktyki i higieny (częste i dokładne mycie rąk, zasłanianie ust jednorazową chusteczką w przypadku kaszlu).

 W oświadczeniu podkreśla się także, że jeśli ktoś odczuwa symptomy chorobowe związane z COVID19, powinien pozostać w izolacji i nie opuszczać kraju.

Prosimy sprawdzać kursy promów bezpośrednio na stronach przewożników.

Statki Stena Line na linii Gdynia - Karlskrona, oraz Karlskrona - Gdynia kursują zgodnie z rozkładem a przewoźnik udostępnia obecnie miejsca dla pasażerów w całym rozkładzie.  Ruch towarowy i pasażerski (zarówno pieszych jak i zmotoryzowanych) odbywa się normalnie, z pewnymi ograniczeniami wynikającymi z przepisów dotyczących przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej w Polsce.

Informujemy, że Polska wprowadziła obostrzenia w ruchu pasażerskim na granicach. Wszyscy pasażerowie podlegają kontroli sanitarnej, polegającej na mierzeniu temperatury oraz wypełnieniu karty lokalizacyjnej. Pasażerowie,  którzy wrócą do Polski, będą musieli przechodzić obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Ze względu na zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa, wprowadzono obowiązek posiadania miejsca w kabinie dla każdego pasażera w rejsach dziennych i nocnych. Zmian można dokonać samodzielnie przez Internet.

Podróż do Polski:

1)     Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 31 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii; 

Co zmienia:
               - uchyla ono rozdziały od 2 do 6 w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu epidemii; regulacje ujęte w tych rozdziałach zostały przeniesione do rozporządzenia Rady Ministrów, które weszło w życie z tym samym dniem (poniżej); wszystkie decyzje wydane na podstawie tego rozporządzenia pozostają w mocy

2)     Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii; 

Co wprowadza:    

- od 31 marca do odwołania nie funkcjonują przewozy kolejowe międzynarodowe

- od 31 marca do odwołania funkcjonują dotychczasowe zasady odbywania kwarantanny; katalog osób zwolnionych z obowiązkowej kwarantanny rozszerzono o: rybaków, marynarzy zgodnie z przepisami ustawy praca na morzu, marynarzy schodzących ze statku w polskim porcie po zakończeniu pracy w celu bezzwłocznej repatriacji oraz załogi statków w rozumieniu ustawy o żegludze śródlądowej (par. 2 ust. 8 pkt 1 lit. b i c), osoby pracujące w rolnictwie przekraczające granicę państwową w celu wykonania prac polowych, dyplomatów w tranzycie – o ile trwa on nie dłużej niż 24 godziny

- rozszerzono katalog ograniczeń dot. funkcjonowania niektórych przedsiębiorców oraz zasad zachowania się

- rozszerzono obowiązek kwarantanny na osoby wspólnie zamieszkujące z osobą skierowaną do odbycia obowiązkowej kwarantanny – podlegają jej wszyscy domownicy w sytuacji, gdy osoba zobowiązana do obowiązkowej kwarantanny wspólnie z nimi zamieszkująca przekroczyła granicę państwową po 31 marca

- od 1 kwietnia zakazuje się sprowadzania z zagranicy i wywozu za granicę RP oraz przewozu przez jej terytorium zwłok i szczątków ludzkich; zakaz ten nie obowiązuje jeżeli zezwolenie zostało wydane przed 1 kwietnia (par. 19 ust. 3 w zw. z par. 8 ust. 4).

- z 2 kwietnia zakazano prowadzenia usług hotelarskich (oznacza to, że do tego dnia osoby korzystające z miejsc hotelowych powinny je opuścić)

Informacja ws. dokumentów, którymi powinni legitymować się kierowcy zawodowi przekraczający granicę PL w celu odbioru odpoczynku lub powracający do PL po odebraniu za granicą odpoczynku (o których mowa w § 2 ust. 6 pkt 4 rozporządzenia MZ w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu epidemii): osoby te zwolnione są z obowiązku kwarantanny także wtedy, gdy podróżują przez granicę innym pojazdem niż ten, którym realizują na co dzień transport drogowy.

Sposób weryfikacji, przez funkcjonariuszy SG na granicy państwowej, przesłanek zwolnienia z kwarantanny (§ 2 ust. 6 pkt 4 rozporządzenia MZ w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu epidemii) - poprzez okazanie przez kierowcę zawodowego:

1)  będącego obywatelem polskim/obcokrajowcem, któremu wydano polskie prawo jazdy – krajowego prawa jazdy z wpisem, o którym mowa w art. 15 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (kod 95), który potwierdza spełnienie wymagań ustawy o transporcie drogowym (Rdz. 7a) oraz dowodu zatrudnienia w polskiej firmie przewozowej (w formie papierowej lub elektronicznie). W sytuacji uniemożliwiającej okazanie ww. dowodu, okoliczność zatrudnienia w początkowym okresie może być wyjątkowo potwierdzona pisemnym oświadczeniem kierowcy;

2)  będącego obywatelem innego państwa UE - wspólnotowego prawo jazdy z tożsamym wpisem (kod 95) + dokumentu potwierdzającego prawo do pracy na terenie Rzeczpospolitej Polskiej;

3)  będącego obywatelem państwa trzeciego - Świadectwa Kierowcy, które potwierdza legalność zatrudnienia na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz spełnienie tożsamych przesłanek, które potwierdza kod 95 w prawie jazdy państw unijnych, jak i okazanie dokumentu tożsamości dla weryfikacji danych.

Interpretacja zapisu, że zwolnione z kwarantanny są osoby, które „w ramach wykonywania obowiązków zawodowych w RP lub w państwie sąsiadującym” przekraczają granice RP w kierunku wjazdowym (nie ma ograniczeń w kierunku wyjazdu):  interpretowany jest on wąsko, a więc dotyczy on jedynie przypadków tzw. pracowników przygranicznych, czyli takich osób, które mieszkają w jednym państwie (RP lub państwie z nią sąsiadującym) a pracują w państwie sąsiadującym i muszą w związku z wykonywaną pracą przekraczać codziennie granicę RP (lub jeżeli pracują w innym rozkładzie czasu pracy – zgodnie z tym rozkładem). Fakt ten powinien być udokumentowany na wezwanie funkcjonariusza SG.

Czy kwarantanna w RP obowiązuje kierowców busów (z innych państw) przewożących osoby? Przyjęte rozwiązania miały na celu zobligowanie do poddania się kwarantannie każdej osoby wjeżdżającej do RP. Wyjątki są bardzo ściśle określone i wynikają z niezbędności wykluczenia pewnych grup zawodowych w celu realizacji dostaw towarów lub transportu osób. Kierowcy są z tej kwarantanny wyłączeni – jednak pod warunkiem, że są pracownikami zatrudnionymi w tym charakterze lub osobami samozatrudnionymi działającymi w takiej branży. Nie będzie więc zwolniona z kwarantanny osoba, kto jedynie podjęła się prowadzenia pojazdu, a nie spełnia tych warunków. 

Materiały

Zasady obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny w Polsce
Kwarantanna​_domowa​_ulotka.pdf 1.15MB
Karta pasażera
karta​_pasażera​_POL​_ANG.pdf 0.10MB
{"register":{"columns":[]}}