W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 78. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim w Norwegii

20.04.2021

19 kwietnia br. w 78-rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim Ambasadorowie Rzeczypospolitej Polskiej i Państwa Izrael w Królestwie Norwegii Iwona Woicka - Żuławska oraz Alon Roth złożyli wspólnie kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym deportację Żydów z Norwegii podczas II wojny światowej w Oslo.

Obchody 98-rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim 1

Ambasador I. Woicka - Żuławska wyjaśniła źródła tradycji upamiętniania rocznicy wybuchu powstania żonkilami oraz przytoczyła wiersz wybitnego żydowskiego poety okresu międzywojennego, ofiary powstania Władysława Szlengela "Paszporty". Wskazała również na znaczenie pamięci o tych, którzy pomagali Żydom, wskazując na np. ostatnio odkrytą skalę wsparcia udzieloną przez polskich dyplomatów - tzw. grupę Ładosia w Szwajcarii, jak i wspominając postać Pileckiego, który przekazał światu prawdę o Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym Auschwitz.

Zdjęcia (2)