W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Dnia Flagi oraz 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Oslo

04.05.2021

W dniu 02.05.2021, z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przed Pomnikiem Polskich Lotników i Cichociemnych na cmentarzu Vestre Gravlund w Oslo odbyła się uroczystość wciągnięcia polskiej flagi na maszt, złożenia wiązanki i zapalenia zniczy.

2 Maja - Vestre Gravlund

Uroczystość miała ograniczony charakter z uwagi na obostrzenia epidemiologiczne, wprowadzone przez władze norweskie.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Ambasady RP w Oslo - Konsul RP Anna Śmiałek - Grzyb, konsul Andrzej Jach oraz Polscy Harcerze, którzy dokonali również uroczystego wciągnięcia flagi polskiej na maszt.

W krótkim przemówieniu, skierowanym do uczestników obchodów Konsul RP Anna Śmiałek - Grzyb podkreśliła rolę Polonii w umacnianiu polskości poza granicami Polski, podziękowała za kultywowanie narodowego ducha, ojczystej mowy, tradycji i kultury oraz zaapelowała do Polonii i młodego pokolenia Polaków w Norwegii o dalsze umacnianie patriotyzmu i wysokiej pozycji Polski i Polaków w Norwegii.

Konsul przypomniała znaczenie Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie i drugiej w świecie, wielkiego dorobku Polaków, na którym później wzorowały się inne państwa Europy i świata.

Zdjęcia (3)