W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Narodowego Święta Niepodległości na Vestre Gravlund

12.11.2021

Oficjalne obchody Narodowego Święta Niedpodległości 11 listopada br. w Oslo rozpoczęły się od uroczystości przed Pomnikiem Polskich Lotników i Cichociemnych na cmentarzu Vestre Gravlund.

11.11. - Vestre Gravlund, kwiaty

Zgromadzonych gości powitał attache obrony RP w Norwegii i Islandii, komandor B. Anuszkiewicz. Po odśpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego" okolicznościowe przemówienie wygłosiła Ambasador I. Woicka - Żuławska. Ambasador przypomniała m.in. genezę święta 11 listopada oraz historię pomnika na Vestre Gravlund, składając hołd tym, którzy zginęli w imię niepodległości Polski oraz upamiętniając sojuszników wspierających polską walkę o wolność.

Przedstawiciele Ambasady złożyli na grobie poległych wieńce a uczestniczący w ceremonii trębacze z norweskiej asysty wojskowej zagrali utwory "Last post" i "Śpij kolego".

Uroczystość zakończyła się modlitwą prowadzoną przez ojca Anthony'ego Erragudi z kościoła Mariakirken w Stabekk.

W tym samym czasie przedstawiciel Ambasady RP w Oslo, konsul Marcin Spyrka, wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Niepodległości na cmentarzu Moholt Kirkegård i w katedrze St. Olav katolske domsogn w Trondheim.

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}