W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Konserthus

14.11.2021

Druga część obchodów Narodowego Dnia Niepodległości 11 listopada br. w Oslo miała miejsce w Konserthus i składała się z uroczystej recepcji wydanej przez Ambasadę RP w Oslo dla partnerów norweskich, miejscowej Polonii i korpusu dyplomatycznego oraz pokazu mody "Niepodległa"/NDEPENDENT przygotowanego przez Instytut Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi.

11 listopada - Conserthus, toast

W przemówieniu otwierającym Ambasador I. Woicka - Żuławska podsumowując bieżący stan relacji polsko - norweskich i nabierające ponownie na intensywności po okresie pandemii COVID-19 kontakty dwustronne, odniosła się także do kryzysu na granicy polsko - białoruskiej, podkreślając fundamentalne znaczenie solidarności i gotowości do współpracy w regionie dla skutecznego stawiania czoła wyzwaniom i zagrożeniom teraźniejszości.

Zabierający głos w imieniu strony norweskiej, sekretarz stanu w MSZ Norwegii Eivind Vad Petersson przypomniał m.in. o więziach łączących Polskę i Norwegię - członków NATO i Europejskiego Obszaru Gospodarczego - i podziękował norweskiej Polonii za jej niebagatelny wkład w rozwój norweskiego dobrobytu.

Uroczystość stanowiła także okazję do wręczenia przez Amb. I. Woicką - Żuławską oraz P. Bogusza, Wicedyrektora w Departamencie Funduszy Europejskich Ministerstwa Klimatu i Środowiska RP polskiej honorowej odznaki "Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej" Panu Trygve Hallingstad.

Zapraszając do udziału - w specjalnie przygotowanym z okazji uroczystości - pokazie mody dr Michał Szulc, Dyrektor Instytutu Ubioru ASP w Łodzi podkreślił, że pierwszy raz w historii doszło do wspólnej prezentacji prac wykładowców Instytutu. Zaznaczył też że ideę pokazu - INDEPENDENT - rozumieć należy zarówno w kontekście rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jak i podkreślenia nieskrępowanej wolności wypowiedzi artystycznej realizowanej poprzez ubiór.

{"register":{"columns":[]}}