W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie ekspozycji poświęconej ORP „Orzeł” w muzeum w Lillesand

03.07.2020

80 lat temu okręt podwodny ORP Orzeł wypłynął w swój ostatni rejs, a lokalizacja jego wraku wciąż pozostaje zagadką. Pamięć o wydarzeniach z 1940 r. nadal pozostaje żywa w norweskim mieście Lillesand.

Lillesand

W dniu 17 maja br. Attaché Obrony RP kmdr Bogdan Anuszkiewicz uczestniczył w otwarciu bardzo interesującej ekspozycji w muzeum Lillesand, która nawiązuje do wydarzeń z 8 kwietnia 1940 r., kiedy ORP Orzeł zatopił niemiecki transportowiec MS Rio de Janeiro u wybrzeży Norwegii. Attaché Obrony RP i Burmistrz Lillesand, Einar Holmer-Hoven złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym ORP Orzeł.

 

Muzeum Miejskie i Morskie w Lillesand jest miejscem, w którym możemy znaleźć ślady wspólnej historii. Kierownik muzeum Anne Sophie Høegh-Omdal barwnie opowiedziała o wydarzeniach, w których uczestniczył okręt Marynarki Wojennej RP, a szereg eksponatów nawiązuje do historii działań okrętu podczas II wojny światowej.

 

Wakacje są okazją do odwiedzenia przepięknego i przyjaznego dla Polonii miasta w południowej Norwegii i przy tej okazji – zapoznania się z wycinkiem wspólnej historii polsko-norweskiej.