W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie festiwalu „Polskie dni filmowe” Fredrikstad, Oslo (10-22.10.2020)

12.10.2020

10 października br. uroczystym otwarciem wystawy biograficznej poświęconej Fryderykowi Chopinowi we Fredrikstad miała miejsce inauguracja VII edycji Festiwalu „Polskie dni filmowe” POLSKE FILMDAGER.

wystawa, Amb. I. Woicka-Żuławska, M. Tutka-Gwóźdź

Otwierając wystawę Pani Ambasador I. Woicka – Żuławska zwróciła uwagę na jej nowatorski charakter, wynikający ze szczególnego wyeksponowania rzadziej jak dotychczas prezentowanych aspektów twórczości kompozytora.  Przypomniała ścisły związek biografii artysty z burzliwymi dziejami Polski, podkreślając, że romantyzm to nurt kultury szczególnie bliski zarówno Polakom jak i Norwegom. Podziękowała też organizatorom festiwalu za ich znaczący wkład w promocję kultury polskiej w Norwegii.   

Festiwal, którego celem jest promocja polskiej kultury i sztuki w Norwegii, jak co roku organizowany jest przez International Creativity Workshop AS przy współudziale Ambasady RP w Oslo; w tym roku we wsparcie przedsięwzięcia włączyło także LOTOS NORGE. W czasie trwania festiwalu mieć będą miejsce pokazy filmowe, koncerty i pokazy audiowizualne, wystawy tradycyjne i multimedialne, spotkania z polskimi i norweskimi artystami oraz wielokulturowe warsztaty rodzinne.

Jak stwierdzają organizatorzy wydarzenia:  „na scenie gościmy ulubieńców Spielberga i Lyncha. Smakujemy jazz i folk po obu stronach kinowego i smartfonowego ekranu. Zastanawiamy się, gdzie rodzi się fascynacja malarki i złodzieja. Wchodzimy do wnętrza fortepianu. A Chopin inspiruje nas do rozmów o współczesności”. W ramach festiwalu po raz pierwszy pokazany zostanie też w Norwegii film „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, w reż. M. Pieprzycy z D. Ogrodnikiem w roli genialnego pianisty jazzowego, aranżera i kompozytora.

POLSKE FILMDAGER trwają od 10 do 22 października. Na wszystkie festiwalowe wydarzenia we Fredrikstad WSTĘP WOLNY.

 Szczegóły festiwalu na stronach:  https://www.polskefilmdager.org/program-2020-polski oraz www.facebook.com/polskefilmdager

Zdjęcia (1)