W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Seminarium nt. zagrożeń dla bezpieczeństwa uchodźców

16.05.2022

W dniu 12.05 w PRIO (Peace Research Institute) w Oslo odbyła się zainspirowana i współorganizowana przez Ambasadę RP w Oslo z Sekretariatem Rady Państw Morza Bałtyckiego w Sztokholmie oraz MSZ Norwegii (przewodnictwo Norwegii w RPMB) dyskusja dot. wyzwań bezpieczeństwa związanych z napływem uchodźców z Ukrainy (handel ludźmi, wykorzystanie seksualne, nadużycia na rynku pracy).

Seminarium nt. zagrożeń dla bezpieczeństwa uchodźców

W dyskusji moderowanej przez Marię Gabrielsen Jumbert (dyrektor ds. badań w PRIO) uczestniczyli:

Edi Mujaj, Senior Adviser, Task Force Gainst Trafficking in Human Beings, Sekretariat RPMB

Guri Tyldum, analityk FAFO, eskpert ds. migracji z Europy wschodniej

Jan Austad, Ekspert z norweskiego Ministerstwa Sprawiedliwości

Despina F. Johansen, dyrektor operacyjna organizacji Kropla w Morzu (norweski NGO)

Fatou Diallo Ndiaye, kierownik Biura IOM w Norwegii.

W czasie seminarium podkreślono m.in. iż w obliczu opuszczenia Ukrainy przez ponad 5 mln ludzi od pocżątku rosyjskiej inwazji, organizacje wyspecjalizowane (IOM, Europol, La Strada, Frontex) odnotowują sygnały o przypadkach handlu ludźmi, próby wykorzystania seksualnego, czy na rynku pracy a także, że występują przesłanki potwierdzające aktywność zorganizowanych grup przestępczych działających w tych obszarach. Moderująca panel zaznaczyła, że nadużyciom i przestępstwom tego typu sprzyja także znaczna ilość działań woluntarystycznych, ad hoc, spontanicznych akcji, które sa trudne do zweryfikowania.

Wszyscy paneliści podkreślali, że kryzys w Ukrainie jest kryzysem na niespotykaną skalę i wymaga natychmiastowej reakcji, dlatego – mimo potencjalnych zagrożeń - nie można zrezygnować z zaangażowania wolontariuszy, którzy są niezbędni przy tak wysokim napływie uchodźców i skali ich potrzeb. Rozwiązaniem problemu może być natomiast większa koordynacja działań i regularna kontrola systemu wsparcia.

#SolidarityWithUkraine

{"register":{"columns":[]}}