W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Seminarium "Przyszłość współpracy arktycznej w kontekście nowej geopolitycznej sytuacji w regionie"

21.04.2023

18 kwietnia br. w ramach wydarzeń towarzyszących i poprzedzających konferencję #HighNorthDialogue w Bibliotece Stormen w Bodø odbyło się - zorganizowane z inspiracji Ambasady RP w Oslo - seminarium "Przyszłość współpracy arktycznej w kontekście nowej geopolitycznej sytuacji w regionie".

Seminarium Bodo 1

Seminarium - moderowane przez Andreasa Raspotnika z Instytutu Fridtjofa Nansena otworzyła krótkim wprowadzeniem Ambasador RP I. Woicka - Żuławska, a udział w nim wzięli: prof. Michał Łuszczuk i dr Monika Szkarłat z Uniwersytetu M. Curie - Skłodowskiej w Lublinie, prof. Aldo Pigoli z Włoskiego Stowarzyszenia Organizacji Międzynarodowych (SIOI) i Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Mediolanie, Andreas Østhagen z Instytutu Fridtjofa Nansena, Ambasador Nicolas de La Grandville, Szef Delegatury Unii Europejskiej w Oslo oraz Manuel Baena Pedrosa z Ambasady Królestwa Hiszpanii.

Tematykę tego żywego i obfitującego w interakcję panelu zdominowała dyskusja nt. możliwych scenariuszy dalszego rozwoju sytuacji geopolitycznej na Dalekiej Północy w sytuacji narastającego napięcia w regionie wywołanego agresją Rosji na Ukrainie; przedstawione zostało też m.in. norweskie spojrzenie dalszą na współpracę z Rosją na Dalekiej Północy, przyszłość dyplomacji naukowej w dobie kryzysu, a także perspektywa nowej polityki arktycznej z punktu widzenia Unii Europejskiej, Włoch czy Hiszpanii.

{"register":{"columns":[]}}