W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystości z okazji 80-tej rocznicy Bitwy pod Narwikiem

29.05.2020

Ambasador Iwona Woicka-Żuławska i Attaché Obrony kmdr Bogdan Anuszkiewicz wzięli udział w uroczystościach upamiętniających żołnierzy walczących w Bitwie o Narwik.

narvik2020

Obecna była wiceminister obrony Norwegii Tone Skogen oraz delegacje państw alianckich: ambasadorzy Polski i Francji oraz attaché Wielkiej Brytanii, jak i ambasador Niemiec.  Po stronie norweskiej w uroczystości wzięli również udział m.in. wojewoda (fylkesmann) Nordland, Tom Cato Karlsen, nowy Szef Obrony (Sił Zbrojnych) Eirik Kristoffersen, generałowie i admirałowie norweskich Si Zbrojnych. Pani Ambasador Iwona Woicka-Żuławska w swoim wystąpieniu na cmentarzu w Narviku nawiązała do idei solidarności państw sprzymierzonych oraz do obowiązku przechowywania pamięci przez kolejne pokolenia o poległych żołnierzach w walkach pod Narvikiem. Wskazała również na fakt, że nadzieje rozbudzone zwycięstwem w Narwiku, przyniosły 8.05.1945 r. wielu państwom faktyczne zwycięstwo nad totalitarnym system – niestety nie stało się tak w przypadku Polski i innych państw regionu, które zostały dołączone do ‘sowieckiej strefy wpływów’. Następnie wraz z attaché placówki, kmdr Bogdanem Anuszkiewiczem złożyła wieńce w miejscu lądowania aliantów koło Skjomnes pod Narwikiem, w tym polskich jednostek oraz wręczyła plakietę pamiątkową dyrektor ds. kultury, p. Randi Melgaard, za zasługi w promowaniu pamięci historycznej i współpracy norwesko-polskiej. Ambasador Woicka-Żuławska złożyła również wieniec pod pomnikiem ORP Grom, upamiętniający zatopienie polskiej jednostki w dn. 4 maja 1940 r. przez niemiecki bombowiec w fiordzie Rombakken (zginęło wówczas 59 członków załogi). Po złożeniu wieńca przy pomniku na cmentarzu w Håkvik, gdzie spoczywa 66 polskich żołnierzy poległych w bitwie o Narvik, wręczyła plakietę pamiątkową 100 Niepodległości przedstawicielce miejscowej Polonii, p. Elżbiecie Borgsø, która od lat zaangażowana jest zarówno w ochronę polskich miejsc pamięci związanych z bitwą o Narwik, jak i aktywnie działającą na rzecz Polaków mieszkających w gminie Narwik.

 

Od 9 do 14 kwietnia 1940 na wodach w rejonie Narwiku toczyły się bitwy morskie, w wyniku których zniszczona została niemiecka flota. W walce uczestniczyły polskie niszczyciele ORP "Błyskawica", ORP "Burza" i ORP "Grom", wchodzące w skład floty brytyjskiej.  Patrolowały one fiordy i ostrzeliwały pozycje niemieckie. Ponadto, jako transportowce dla wojska w operacji brały udział polskie statki "Chrobry", "Batory" i "Sobieski". Po około dwóch tygodniach walk na lądzie, przystąpiono do bitwy o Narwik. Po kilkudniowych ciężkich walkach, w nocy z 27 na 28 maja 1940 roku Narvik został zdobyty jednocześnie przez 13 półbrygadę Legii Cudzoziemskiej i Brygadę Strzelców Podhalańskich.  Brygada polska, licząca niespełna 5 tys. żołnierzy, stanowiła 1/3 wszystkich sił lądowych aliantów.

W trakcie walk o Narwik SBSP straciła 97 żołnierzy, 28 zaginęło, a 189 zostało rannych.

 

 

{"register":{"columns":[]}}