W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmiana zasad kwarantanny od 27 maja 2021 roku

27.05.2021

Władze norweskie wprowadziły zmiany w zasadach dotyczących kwarantanny po wjeździe do Norwegii, które obowiązują od 27 maja br.

Komunikat o granicy Norwegii

Od 27 maja br. obowiązują nowe zasady kwarantanny w Norwegii. Zniesiono kategorię podróży zbędnej/niezbędnej; Miejsce odbywania kwarantanny zależy teraz od kraju, z jakiego się podróżuje.

Norwegia podzieliła kraje UE/EOG na 3 grupy:

- 1. grupa: kraje z mniejszą liczbą zakażonych niż 150 na 100 tys. i mniej niż 4% testujących się ma pozytywny wynik. Osoby, które podróżują do Norwegii z tych krajów mogą spędzić kwarantannę w domu;

- 2. grupa:  kraje z większą liczbą zakażonych niż 150 na 100 tys. Osoby, które podróżują do Norwegii z tych krajów muszą przebywać w hotelu kwarantannowym co najmniej do 3. dnia. Jeśli test PCR wykonany w 3. dobie jest negatywny, można jechać na resztę kwarantanny do domu lub innego odpowiedniego miejsca, w którym nie ma się bliskiego kontaktu z innymi osobami. Kolejny test PCR - w 7. dobie zwalnia z reszty kwarantanny jeśli wynik jest negatywny. Do tej grupy należy np. Polska, Niemcy, Hiszpania, Włochy, Szwecja, Francja, Holandia, Belgia, Grecja;

- 3. grupa: kraje ze szczególnie dużą liczbą zakażeń. Osoby, które podróżują do Norwegii z tych krajów muszą przebywać w hotelu kwarantannowym co najmniej do 7. dnia. Dopiero negatywny wynik tego testu zwalnia z reszty kwarantanny.

FHI – norweski Instytut Zdrowia Publicznego aktualizuje ocenę zakażeń (smittetrykk) co tydzień.

Polska została zakwalifikowana do drugiej grupy - jako kraj o wysokiej licznie zakażeń (høyt smittepress). Jeśli przyjeżdżasz do Norwegii z Polski, zostaniesz skierowany do hotelu kwarantannowego. Z hotelu zwolnić Cię może negatywny wynik testu PCR wykonanego najwcześniej w 3. dobie po wjeździe. Jeśli dostaniesz taki wynik, będziesz mógł opuścić hotel kwarantannowy i udać się do domu lub innego właściwego miejsca do odbycia dalszej części kwarantanny. Pamiętaj, że w tym miejscu nie możesz mieć bliskiego kontaktu z innymi osobami – musisz mieć własną sypialnię, łazienkę i kuchnię, lub posiłki zamawiane. Kolejny test PCR musisz zrobić najwcześniej w 7. dobie po wjeździe i jeśli wynik tego testu będzie negatywny, możesz zakończyć kwarantannę.

Sprawdzaj informacje na bieżąco na tych stronach internetowych:

https://www.fhi.no/nettpub/coronavirus/fakta/reiserad-knyttet-til-nytt-koronavirus-coronavirus/ (na dole jest tabelka wymieniające kraje)

https://www.regjeringen.no/no/tema/Koronasituasjonen/oversikt-over-hovedreglene-for-karantene-og-karantenehotell/id2853712/

Z kwarantanny hotelowej zwolnione mogą być w drodze wyjątku jedynie osoby, które udokumentują silne względy socjalne (np. przyjazd do Norwegii żeby odwiedzić ciężko chorą osobę albo na pogrzeb) lub w przypadku jeśli pracodawca zapewni odpowiednie miejsce, które jest zatwierdzone przez Inspekcję Pracy.