Podpisanie porozumienia o wspólnych studiach w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej
27.08.2025
W środę, 27 sierpnia 2025 roku, w Auli NATO Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie podpisano porozumienie pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dokument sygnowali Podsekretarz Stanu w MSWiA Wiesław Leśniakiewicz oraz Podsekretarz Stanu w MON Stanisław Wziątek.
Na mocy porozumienia powstanie nowy kierunek studiów pierwszego stopnia – „Ochrona Ludności i Obrona Cywilna”. Będzie on realizowany wspólnie przez trzy uczelnie: Akademię Sztuki Wojennej, Akademię Pożarniczą w Warszawie oraz Akademię Policji w Szczytnie.
Nowy kierunek studiów dla bezpieczeństwa państwa
Akademia Sztuki Wojennej pełnić będzie funkcję uczelni prowadzącej, odpowiadając za kwestie organizacyjne, administracyjne i rekrutacyjne. Dzięki współpracy możliwe będzie skoordynowane wykorzystanie potencjału dydaktycznego oraz infrastruktury każdej z instytucji.
Współpraca resortów i uczelni
Uroczystość podpisania porozumienia odbyła się w obecności rektorów i przedstawicieli uczelni służb państwowych. Akademię Sztuki Wojennej reprezentował rektor – gen. w st. spocz. dr Mieczysław Gocuł, Akademię Pożarniczą – rektor-komendant nadbryg. dr inż. Tomasz Klimczak, a Akademię Policji w Szczytnie – zastępca komendanta-prorektor insp. dr Monika Porwisz.
Podstawą współpracy będzie wspólne prowadzenie zajęć dydaktycznych, udział ekspertów z trzech uczelni, a także korzystanie z ich zaplecza szkoleniowego i operacyjnego. Porozumienie przewiduje również współfinansowanie zadań badawczych i dydaktycznych oraz koordynację działań programowych.
Odpowiedź na nowe wyzwania i ustawę
Podpisane porozumienie wpisuje się w założenia Ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia 2025 roku. Nowe przepisy zakładają rozwój nowoczesnego systemu bezpieczeństwa i odporności państwa w obliczu współczesnych zagrożeń – od klęsk żywiołowych, przez zagrożenia terrorystyczne i pandemie, po konflikty zbrojne.
Absolwenci kierunku zdobędą kompetencje niezbędne do pracy w obszarze ochrony ludności, zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej, a także będą przygotowani do służby na rzecz bezpieczeństwa wewnętrznego i narodowego.
Pierwszy tak szeroki projekt współpracy
Dzisiejsze porozumienie to pierwszy w Polsce tak szeroki projekt współpracy międzyresortowej w obszarze kształcenia kadr bezpieczeństwa. Inicjatywa otwiera nowy etap w przygotowaniu specjalistów odpowiedzialnych za ochronę ludności i zwiększa potencjał państwa w reagowaniu na zagrożenia.
Podpisany dokument wchodzi w życie z dniem zawarcia i przewiduje czas nieokreślony obowiązywania. Strony ustaliły, że szczegółowe kwestie finansowe i organizacyjne zostaną określone w odrębnej umowie między uczelniami.