W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat w sprawie śnięcia ryb na Kanale Gliwickim

05.09.2022

5 września, z udziałem minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego dot. sytuacji na Kanale Gliwickim. Służby nieprzerwanie działają na miejscu – zbierają śnięte ryby i pobierają kolejne próbki wody do analizy. Dotychczasowe wyniki badań stwierdziły duże występowanie glonów, w tym obecność tzw. „złotych alg”.

Spotkanie sztabu kryzysowego, z udziałem minister klimatu i środowiska Anny Moskwy oraz wiceministrów Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego i Jacka Ozdoby

Obecnie analizowane są próbki wody oraz próbki śniętych ryb. Na Kanale Gliwickim pracują służby WIOŚ i Powiatowego Lekarza Weterynarii. Działania prowadzi również straż pożarna, przy udziale przedstawicieli Polskiego Związku Wędkarskiego oraz pracowników Wód Polskich RZGW w Gliwicach. Śnięte ryby są wyławiane na bieżąco, do oceny sytuacji użyto sonaru. Badanie dna Kanału Gliwickiego sonarem, wykonane przez strażaków PSP, wykluczyło obecność beczek z potencjalnymi niebezpiecznymi substancjami.

Wykonane dotychczas analizy laboratoryjne wody wykazały miejscami przekroczone wartości tlenu rozpuszczonego, co wskazuje na zakwit glonów. Trwają dalsze badania próbek wody pobranych punktowo w miejscu śnięcia ryb. W przypadku zakwitów glonów charakterystyczne są skoki natlenienia wody obserwowane w ciągu doby, dlatego też próbki wody do analiz pobierane są zarówno w dzień, jak i w nocy.

Z uwagi na obserwowane dalsze przypadki śnięcia ryb na Kanale Gliwickim, prowadzony jest monitoring wód kanału oraz całej Odrzańskiej Drogi Wodnej, w tym również dopływów Odry. W ciągu ostatnich dwóch dni w Kanale Gliwickim zebrano ponad tonę śniętych ryb. W prace badawcze zaangażowane są wyspecjalizowane jednostki. Próbki wody z Kanału Gliwickiego dodatkowo analizuje laboratorium Instytutu Rybactwa Śródlądowego z Olsztyna, które prowadzi badania tzw. "złotych alg", których obecność wykryto w wodach Odry w sierpniu bieżącego roku.

 
{"register":{"columns":[]}}