W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

31 nadzwyczajna sesja Rady Praw Człowieka ONZ ws. sytuacji w Afganistanie

24.08.2021

Na specjalnej sesji Rady Praw Człowieka, która odbyła się w Genewie 24 sierpnia 2021 r., Polska wezwała wszystkie strony w Afganistanie do poszanowania prawa międzynarodowego i międzynarodowego prawa humanitarnego, powstrzymania się od naruszeń praw człowieka oraz do przestrzegania podstawowych wolności osób znajdujących się na terytorium tego kraju.

31 sesja specjalna RPCZ ONZ Afganistan

 

W odpowiedzi na wniosek złożony wspólnie przez Pakistan jako koordynatora Organizacji Współpracy Islamskiej w zakresie Praw Człowieka i Spraw Humanitarnych oraz Afganistan, w dniu 24 sierpnia 2021 r. Rada Praw Człowieka ONZ spotkała się na specjalnej sesji dotyczącej poważnych obaw dotyczących przestrzegania praw człowieka i sytuacji w Afganistanie. Wniosek został poparty między innymi przez wszystkie państwa członkowskie UE.

Ambasador Zbigniew Czech, Stały Przedstawiciel RP przy Biurze NZ w Genewie przedstawił narodowe oświadczenie, w którym podkreślił zaniepokojenie alarmującą sytuacją w Afganistanie i jej implikacjami dla praw człowieka Afgańczyków i innych osób przebywających w tym kraju. Polska podpisała także wspólne oświadczenie w sprawie praw człowieka kobiet i dziewcząt w Afganistanie przygotowane przez Hiszpanię i Australię, które potępia wszelkie formy przemocy wobec kobiet i dziewcząt oraz podkreśla, że ​​afgańskie kobiety i dziewczęta zasługują na bezpieczne i  godne życie.

Rada przyjęła w drodze konsensusu rezolucję w sprawie wzmocnienia promocji i ochrony praw człowieka w Afganistanie. Niestety, ze względu na brak jednomyślności w gronie członków Rady, rezolucja nie tworzy nowego mechanizmu do monitorowania sytuacji w Afganistanie, za czym opowiadała się UE, w tym Polska. W przyjętej rezolucji Rada zwraca się do Wysokiej Komisarz o przedstawienie podczas jej 48. sesji ustnej informacji na temat sytuacji praw człowieka w Afganistanie oraz do przedstawienia podczas 49. sesji pisemnego sprawozdania, zwracającego uwagę, między innymi, na pociągnięcie do odpowiedzialności wszystkich sprawców naruszeń i nadużyć w zakresie praw człowieka.

Zdjęcia (6)