W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Genewie zakończyły się obrady 48. sesji Rady Praw Człowieka

12.10.2021

W dniach 13 września – 11 października 2021 r. w Genewie miała miejsce 48. sesja Rady Praw Człowieka. Było to szóste spotkanie Rady, w której Polska uczestniczyła jako państwo członkowskie w kadencji: 2020-2022.

48 HRC

Podczas 48. sesji Rada Praw Człowieka przyjęła 25 rezolucji i jedną decyzję, wybrała ponadto 3 osoby do pełnienia mandatów procedur specjalnych. Rada przyjęła między innymi rezolucję nt. wczesnych i przymusowych małżeństw dzieci, której współautorem była Polska. Rezolucja koncentruje się na wpływie pandemii COVID-19 na występowanie małżeństw dzieci, wczesnych i przymusowych, a także podkreśla znaczenie edukacji w zapobieganiu takim małżeństwom.

Dużym osiągnieciem Rady było przyjęcie, z inicjatywy państw UE, rezolucji nt. sytuacji praw człowieka w Afganistanie. Rezolucja powołała mandat – wzmocniony o grupę dedykowanych ekspertów z Biura Wysokiej Komisarz – specjalnego sprawozdawcy, który ma monitorować sytuację praw człowieka pod rządami Talibów. W rezolucji Rada potępiła naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego w Afganistanie oraz wyraziła poparcie dla praw kobiet i dziewczynek.

Odnotować należy także przyjęcie wspieranej przez UE rezolucji dot. powołania specjalnego sprawozdawcy ds. promocji i ochrony praw człowieka w kontekście zmian klimatycznych. Rezolucja stanowi dowód na rosnące zainteresowanie Rady Praw Człowieka wpływem zmian klimatycznych na  poziom przestrzegania praw człowieka.

W trakcie sesji - 24 września, odbył się interaktywny dialog na temat sytuacji praw człowieka w Białorusi. Wysoka Komisarz NZ ds. praw człowieka Michelle Bachelet przedstawiła aktualizację informacji na temat sytuacji w zakresie praw człowieka w tym kraju. Wysoka Komisarz podkreśliła, że sytuacja w zakresie praw człowieka w Białorusi systematycznie się pogarsza – naruszane i ograniczane są prawa i podstawowe wolności obywatelskie. Zwróciła również uwagę, że uchodźcy i imigranci z krajów trzecich są zachęcani przez władze Białorusi do przekraczania granic kraju z państwami UE – zwłaszcza Łotwą, Litwą i Polską.

Podczas sesji polska delegacja wygłosiła wystąpienia narodowe w ramach interaktywnych dialogów i dyskusji, które dotyczyły między innymi ustnej aktualizacji informacji OHCHR w sprawie sytuacji praw człowieka w Białorusi, osób starszych, arbitralnych zatrzymań, pokojowych protestów oraz sytuacji praw człowieka w Ukrainie. Ponadto, Polska wzięła udział w debacie generalnej nt. raportów krajowych i ustnych aktualizacji Wysokiej Komisarz oraz Sekretarza Generalnego.

Przyjęte dokumenty są dostępne są tutaj.

Kolejna sesja Rady Praw Człowieka odbędzie się na przełomie lutego i marca 2022 roku.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}