W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wpływ pandemii na przesiedlenia tematem wiodącym 71. sesji Komitetu Wykonawczego UNHCR

08.10.2020

W dniach 5-9 października 2020 r. w Genewie odbyło się doroczne posiedzenie Komitetu Wykonawczego UNHCR (ExCom). Debata generalna państw oraz wystąpienie Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców skoncentrowane były przede wszystkim na wyzwaniach związanych z trwającą pandemią wirusa Covid-19 zarówno w odniesieniu do sytuacji uchodźców, jak i państw je goszczących.

ExCom UNHCR 2020

 

Pandemia nie powstrzymała wojen. Trendy nadal się utrzymują: konflikty, przemoc, dyskryminacja, naruszanie praw człowieka i kryzysy polityczne spowodowały, że liczba  zmuszonych do przesiedleń osiągnęła niemal 80 milionów - dwukrotnie więcej niż 10 lat temu” – podkreślił Wysoki Komisarz NZ ds. Uchodzców, Filippo Grandi. Podczas tegorocznego posiedzenia Komitetu Wykonawczego poinformowano o działaniach, jakie Biuro UNHCR wdrożyło w celu wsparcia osób przesiedlonych lub znajdujących się w trakcie podróży przesiedleńczych. Do wspomnianych działań należy zaliczyć m.in. zwiększoną pomoc w zakresie: zdrowia (w tym zdrowia psychicznego i zapobieganiu depresji), dostępu do wody i sanitariatów, wykorzystania nowoczesnych technologii (zwiększenie pomocy gotówkowej), edukacji (programy nauczania zdalnego). Dzięki podjętym działaniom udało się zapobiec potencjalnym wybuchom pandemii w obozach skupiających duże liczby uchodzców.

Ambasador Zbigniew Czech w polskim wystąpieniu narodowym podkreślił zaangażowanie Polski we wsparcie cudzoziemców w czasie pandemii. Zaznaczył ponadto polskie poparcie dla apelu o globalne zawieszenie broni ogłoszonego przez Sekretarza Generalnego ONZ. Zaznaczył ponadto, że dzieci poszukające ochrony międzynarodowej stanowią dla naszego kraju priorytet. Wśród krajów UE w Polsce od dwóch lat odnotowuje się najwyższy odsetek małoletnich objętych wnioskami o udzielenie ochrony międzynarodowej.

Polska konsekwentnie dąży do udzielania pomocy humanitarnej na rzecz uchodzców i przyjmujących ich społeczności lokalnych w sposób najbardziej efektywny, tj. bezpośrednio w miejscu występowania kryzysów. W bieżącym roku polska pomoc humanitarna koncentruje się wokół krajów Bliskiego Wschodu, w tym Syrii, Jemenie, Libanie, Jordanii oraz Irackim Kurdystanie. W odpowiedzi na pandemię wirusa Covid-19, Polska za pośrednictwem Funduszu NZ na rzecz Dzieci (UNICEF) udzieliła wsparcia dzieciom w Palestynie, Iranie, Etiopii i Libii, wniosła kontrybucję w operacjonalizację Globalnego Planu Reagowania Humanitarnego ONZ koordynowanego przez Biuro NZ ds. Koordynacji pomocy Humanitarnej (UN OCHA), jak również zapewniła schronienie uchodźcom w Grecji oraz ludności cywilnej na terenie Syrii.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}