W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólne wystąpienie Polski, Litwy, Łotwy i Estonii wobec szefów UNHCR i IOM w Genewie

01.10.2021

W dniach 29-30 września 2021 r. Stali Przedstawiciele Polski, Litwy, Łotwy i Estonii przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie złożyli wspólne wizyty u Dyrektora Generalnego Międzynarodowej Organizacji ws. Migracji (International Organization for Migration, IOM), Antonio Vitorino oraz u Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UN High Commissioner for Refugees, UNHCR), Filippo Grandiego. Celem spotkań było naświetlenie aktualnej sytuacji na granicach Polski, Litwy i Łotwy z Białorusią oraz potępienie działań Białorusi stanowiących hybrydowe zagrożenie dla stabilności i bezpieczeństwa w Unii Europejskiej.

Spotkanie UNHCR z Ambasadorami Polski, Litwy Łotwy i Estonii w Genewie

Podczas spotkań Ambasadorzy czterech krajów złożyli na ręce szefów IOM i UNHCR wspólny list stanowiący wyraz zaniepokojenia utrzymującą się sytuacją kryzysową na pograniczu Białorusi i Unii Europejskiej, gdzie od kilku miesięcy obserwowany jest rażący wzrost osób starających się nielegalnie przekroczyć granicę zewnętrzną UE. Sytuacja stanowi systemowe działanie Białorusi mające na celu destabilizację Unii Europejskiej.

Ambasadorzy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii naświetlili sytuację przekazując szczegółowe informacje dot. incydentów zachodzących na granicy, ich źródeł i skali. Zapewnili szefów organizacji ONZ zajmujących się uchodźcami i migrantami o udzielanej  natychmiastowej pomocy humanitarnej, w tym medycznej, wszystkim potrzebującym osobom znajdującym się na terytoriach ich krajów. Wyrażono ubolewanie nad tragicznym losem migrantów, którzy stracili życie, stając się ofiarami instrumentalnego wykorzystania migracji do wywierania presji politycznej na państwa członkowskie UE. Jednocześnie stanowczo potępiono zorganizowane działania Białorusi poprzez werbunek i przerzut na Białoruś osób chcących przedostać się na terytorium Unii Europejskiej.

Państwa muszą przestrzegać swoich zobowiązań międzynarodowych – a nasze kraje wyrażają w tym zakresie pełne zaangażowanie – w odniesieniu do wszystkich osób podlegających ich jurysdykcji, niezależnie od ich statusu prawnego” – powiedział Ambasador Zbigniew Czech, Stały Przedstawiciel RP. 

Stali Przedstawiciele zaapelowali do przedstawicieli UNHCR i IOM, aby w ramach własnych mandatów oraz we współpracy z innymi organizacjami międzynarodowymi działającymi na rzecz ochrony praw człowieka, podjęły działania mające na celu zaprzestanie aktualnej sytuacji poprzez interwencję u źródeł ruchów migracyjnych, wzdłuż szlaków i przede wszystkim wobec organizatorów tego procederu.

IOM i UNHCR zapewniły, że pozostają w ścisłym kontakcie w sprawie sytuacji migracyjnej na pograniczu Białorusi i Unii Europejskiej. Obie organizacje wyraziły gotowość pomocy w realizacji dobrowolnych powrotów osób pragnących wrócić do miejsc swojego pochodzenia lub tym, których wnioski o azyl zostały odrzucone.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}