W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ceremonia wręczenia listów uwierzytelniających

02.09.2021

Stały Przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku, Ambasador Krzysztof Szczerski wręczył Sekretarzowi Generalnemu ONZ, António Guterresowi listy uwierzytelniające.

Ceremonia wręczenia listów uwierzytelniających

Spotkanie było okazją do rozmowy na temat polskiej aktywności w Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz omówienia problemów związanych z międzynarodowym bezpieczeństwem, wydarzeń w naszym regionie Europy, w tym na granicy Polski z Białorusią i sytuacji Ukrainy. Ambasador Krzysztof Szczerski przypomniał, że w kontekście utrzymania pokoju i bezpieczeństwa na świecie, priorytetem Polski jest zapewnienie prymatu prawa międzynarodowego. Podjął również temat współpracy regionalnej w Europie, w tym Inicjatywy Trójmorza oraz inwestycji w rozwój gospodarczy koniecznych po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Omówiono także kwestię sprawiedliwej transformacji energetycznej, jako celu ambitnej polityki klimatycznej, realizowanej przez Polskę w duchu porozumień zawartych podczas konferencji COP 24 w Katowicach oraz sukcesy Polski w ramach działań na rzecz zalesiania i bioróżnorodności. Przedmiotem rozmowy była również kandydatura Polski do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ (ECOSOC) – jednego z głównych organów Organizacji. Sekretarz Generalny z uznaniem odniósł się do zaangażowania Polski w wiodące na agendzie Organizacji obszary aktywności, jak operacje pokojowe, promocja praw człowieka, czy pomoc rozwojowa.

Zdjęcie: UN Photo/Eskinder Debebe