W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Zbigniew Rau wziął udział konferencji donatorów Funduszu Budowania Pokoju

26.01.2021

Wideokonferencja donatorów Funduszu Budowania Pokoju odbyła się 26 stycznia 2021 r. z inicjatywy Sierra Leone, Sudanu, Kanady i Niemiec.

Minister Zbigniew Rau wziął udział konferencji donatorów Funduszu Budowania Pokoju

Fundusz Budowania Pokoju jest finansowym instrumentem ONZ służącym wspieraniu działań na rzecz budowania i utrzymania pokoju w krajach zagrożonych lub dotkniętych konfliktami. Głównym celem konferencji wysokiego szczebla było przeciwdziałanie niedoinwestowaniu Funduszu, którego potrzeby budżetowe na lata 2021–2024 szacuje się na 1,5 mld USD, a także mobilizacja wspólnoty międzynarodowej do zapewnienia mu stabilnego finansowania. Spotkanie z udziałem ponad 90 delegacji otworzył Sekretarz Generalny ONZ, Antonió Guterres. W swoim wystąpieniu wskazał na znaczenie finansowego wsparcia na rzecz budowania pokoju w perspektywie długoterminowej, które powinno dalece wykraczać poza sytuacje reagowania wyłącznie na kryzysy. 

W trakcie konferencji głos zabrali przedstawiciele państw, którzy deklarowali wsparcie dla Funduszu. Minister Spraw Zagranicznych, Zbigniew Rau, podkreślił przywiązanie Polski do kwestii zapobiegania konfliktom i budowania pokoju. Wskazał, że ochrona i integracja najsłabszych grup, takich jak dzieci i osoby z niepełnosprawnościami, pozostają priorytetem Polski. Zapowiedział kontynuowanie przez nasz kraj politycznego i finansowego wsparcia Funduszu, który stanowi skuteczne narzędzie do rozwiązywania problemów związanych z budowaniem pokoju. Pełna treść wystąpienia w języku angielskim dostępna jest poniżej. 

Materiały

Poland FM Zbigniew RAU PBF Conference
Poland​_FM​_Zbigniew​_RAU​_PBF​_Conference.pdf 0.36MB