W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Zbigniew Rau wziął udział w spotkaniu ministerialnym Sojuszu na rzecz Multilateralizmu

25.09.2020

W ramach tygodnia wysokiego szczebla otwierającego jubileuszową 75. sesję Zgromadzenia Ogólnego NZ szef polskiej dyplomacji wziął udział w wirtualnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Sojuszu na rzecz Multilateralizmu (Alliance for Multilateralism).

MSZ_AfM

W swoim wystąpieniu minister Rau zwrócił uwagę na wyzwania globalne, które można przezwyciężyć jedynie poprzez wspólne, solidarne działanie całej społeczności międzynarodowej. Odniósł się do problematyki pandemii, kryzysu klimatycznego, cyberbezpieczeństwa oraz roli kobiet w konfliktach zbrojnych zapewniając o poparciu Polski dla idei multilateralizmu.

Wspólnie z ministrami spraw zagranicznych ponad 70 krajów iszef polskiej dyplomacji poparł Deklarację Zasad Sojuszu, w której podkreślono, że „ (…) silna i skuteczna współpraca wielostronna, oparta na celach i zasadach Karty Narodów Zjednoczonych, prawa międzynarodowego i sprawiedliwości jest niezbędnym elementem działań na rzecz zapewnienia pokoju, stabilności i dobrobytu (…)”. Celem Sojuszu i przyjętej Deklaracji jest zbudowanie jak największego poparcia dla idei wielostronnego porządku jako drogi budowania stabilności i pokoju międzynarodowego.

***

Sojusz na rzecz Multilateralizmu (Alliance for Multilateralism) to nieformalna inicjatywa powołana z inicjatywy  ministrów spraw zagranicznych Francji i Niemiec we wrześniu 2019 r. na marginesie 74. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Sojusz  jest nieformalnym stowarzyszeniem krajów wspierających wzmacnianie mechanizmów wielostronnych w oparciu o prawo międzynarodowe.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Materiały

Alliance for Multilateralism - Declaration of principles
Alliance​_for​_Multilateralism​_-​_Declaration​_of​_principles.pdf 0.33MB

Wideo