W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska delegacja bierze udział w 43. sesji Konferencji FAO

04.07.2023

1 lipca rozpoczęły się obrady 43. sesji Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa. Wybór Dyrektora Generalnego FAO, zintegrowane zarządzanie zasobami wodnymi, a także zrównoważone rolnictwo są głównymi zagadnieniami tegorocznej sesji, która potrwa do 7 lipca.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik zaprezentował polskie stanowisko podczas 43. sesji Konferencji FAO.

Państwa członkowskie wybrały na kolejną kadencję dotychczasowego Dyrektora Generalnego FAO Dongyu Qu. W przemówieniu inaugurującym szef tej ważnej agendy ONZ podkreślił, że jego pierwsza kadencja była wymagającą w obliczu takich globalnych wyzwań jak pandemia COVID-19, wojna na Ukrainie i inne przedłużające się konflikty, a także spowolnienie gospodarcze i nasilający się kryzys klimatyczny. Zapewnił, że w najbliższych latach będzie nadal popierał działania organizacji zmierzające do osiągnięcie przez państwa członkowskie FAO celów zrównoważonego rozwoju.

Tematem przewodnim tegorocznej sesji jest zarządzanie zasobami wodnymi dla realizacji „Agendy 2030” i celów zrównoważonego rozwoju. Stanowisko Polski zaprezentował Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik, który podkreślił, że Polska jest krajem o małych zasobach wodnych i nierównomiernym rozkładzie opadów atmosferycznych, czego efektem są duże straty w rolnictwie. Zaznaczył, że Polska dzięki racjonalnej gospodarce wodnej przeciwdziała zjawiskom suszy i powodzi. Cele środowiskowe i klimatyczne realizowane są poprzez takie działania jak: rozwój badań i zastosowanie w praktyce ich wyników, utworzenie „Programu przeciwdziałania niedoborowi wody”, czy wprowadzanie korzystnych praktyk rolniczych, w tym wypełnianie norm dobrej kultury środowiskowej i rolnej (GAEC). Wiceminister przypomniał, że rosyjska agresja na Ukrainę pociągnęła za sobą zniszczenie infrastruktury wodnej i spowodowała ogromne straty dla rolnictwa i światowego bezpieczeństwa żywnościowego.

Na marginesie 43. sesji Konferencji FAO Ambasador Artur Pollok spotkał się z Ministrem Rolnictwa, Rybołówstwa i Leśnictwa Australii Murrayem Wattem i rozmawiał na temat współpracy Warszawy i Canberry w sektorze rolno-spożywczym.

Stałe Przedstawicielstwo RP
przy Organizacjach Narodów Zjednoczonych w Rzymie

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}