W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska po raz pierwszy przewodniczy Komisji NZ ds. Środków Odurzających

12.04.2021

Ambasador Dominika Krois, Stała Przedstawiciel RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Wiedniu otworzyła dziś 64. Sesję Komisji ds. Środków Odurzających, jako Przewodnicząca sesji.

Otwarcie sesji

Sesja Komisji rozpoczęła się segmentem ceremonialnym, upamiętniającym przyjęcie dwóch podstawowych konwencji w dziedzinie zwalczania narkotyków, w którym udział wzięła m.in. Dyrektor Wykonawcza Biura NZ ds. Narkotyków i Przestępczości, Ghada Waly. W debacie generalnej sesji, poświęconej wpływowi pandemii COVID-19 na sytuację narkotykową na świecie, głos zabierze przewodniczący polskiej delegacji, Dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Piotr Jabłoński.

 

Komisja ds. Środków Odurzających jest komisją funkcjonalną ECOSOC, z siedzibą w Wiedniu. Jej głównym zadaniem jest opracowanie międzynarodowych regulacji dotyczących kontroli nad środkami odurzającymi oraz analiza sytuacji narkotykowej na świecie.

Polska jest członkiem Komisji po raz szósty, nasza aktualna, 4-letnia kadencja upłynie w 2023 r. Po raz pierwszy w historii Polska przewodniczy pracom Komisji. Stanowisko przewodniczącego obsadzane jest rotacyjnie, zgodnie z zasadą rotacji geograficznej, na okres jednego roku.