W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powszechny Przegląd Okresowy Praw Człowieka dotyczący Polski w Genewie

16.11.2022

15 listopada br. wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński przewodniczył delegacji polskiej w czasie odbywającej się pod auspicjami Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie 41. sesji Powszechnego Przeglądu Okresowego (Universal Periodic Review - UPR) dotyczącej Polski.

Visit of the Deputy FM Pawel Jablonski in Geneva

 

Program wizyty w Genewie obejmował ponadto spotkania z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Filippo Grandim, Szefem Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej w Genewie Rameshem Rajasinghamem oraz Dyrektorem ds. Operacji Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Martinem Schüeppem.

W czasie posiedzenia Powszechnego Przeglądu Okresowego wiceminister Paweł Jabłoński zwrócił szczególną uwagę na pomoc udzielaną przez Polskę ukraińskim uchodźcom, którzy opuścili swój kraj na skutek agresji rosyjskiej. Wskazał również na szereg działań podejmowanych przez polski rząd w ramach polityki społecznej, w szczególności tych mających na celu ochronę praw grup szczególnie wrażliwych – kobiet, dzieci oraz osób z niepełnosprawnościami.

- Rząd polski nie będzie ustawał w realizacji działań odnoszących się do praw dzieci oraz praw osób z niepełnosprawnościami – zapewnił wiceminister Paweł Jabłoński.

W czasie obecnej 41. sesji Powszechnego Przeglądu Okresowego międzyresortowa delegacja przedstawiła raport krajowy Rządu RP uwzględniający zarówno stan wdrożenia rekomendacji przedłożonych Polsce w czasie trzeciego cyklu przeglądowego w 2017 r., jak i dokonane zmiany prawne i instytucjonalne oraz najważniejsze osiągnięcia naszego kraju w dziedzinie ochrony i promocji praw człowieka w latach 2017-2022.

Jednocześnie wizyta w Genewie była okazją do odbycia przez wiceministra Pawła Jabłońskiego spotkań związanych z agendą humanitarną. W rozmowie z Wysokim Komisarzem ds. Uchodźców wiceminister Jabłoński wskazał na bezprecedensowe w skali i formie wsparcie udzielane przez Polskę ukraińskim uchodźcom od początku agresji Rosji na Ukrainę. Wysoki Komisarz wyraził uznanie dla kompleksowych działań Polski w tym zakresie, dziękując również za wsparcie udzielone UNHCR przez Polskę na rzecz krajów dotkniętych masowym napływem uchodźców w innych częściach świata. Spotkania z kierownictwem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (ICRC) oraz Biura NZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (UN OCHA) poświęcone były aktualnej sytuacji humanitarnej na Ukrainie, w tym wyzwaniom w kontekście zbliżającej się zimy oraz ograniczonego dostępu personelu humanitarnego do ludności cywilnej.

Podkreślono ponadto wyjątkową rolę Polski jako kraju goszczącego ukraińskich uchodźców, znaczącego donatora pomocy humanitarnej na rzecz Ukrainy oraz koordynatora międzynarodowej pomocy humanitarnej wysyłanej Ukrainie poprzez terytorium RP.

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}